Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вкусът на спомените за един врачански именик

"Ако погледнем евростандартите, на баба ми баницата няма да бъде допусната по никакъв начин до трапезата"

Днес, в третия ден на Рождество Христово, православната църква чества и паметта на първия мъченик за християнската вяра - архидякон Стефан. На Стефановден по-личен празник имат и имениците, който у нас са малко над 243 хиляди души.

В хоризонта отвъд видимото и практичното е очарованието на празничните дни. Необяснимото овкусява живота, спомените и поводите ни. На Стефановден, своята необяснима история споделя един врачански именик - Стефан Стаменов, който е горд, че носи името на първия мъченик на Христовата вяра.

"Аз съм роден на датата на Св. Спиридон – покровител на занаятчиите. Преди много години, още не бях кръстен – аз се кръстих по убеждение на 33 години, сънувам една нощ много странен сън. Някакъв много силен глас, който ми извика: Спиридоне! Този глас казва: Спиридон си, но още не го знаеш. След години, когато се покръстих, открих, че моята дата – 12 декември, е денят на Св. Спиридон."

Така за Стефан Стаменов денят на светеца се оказва особен и много личен, защото освен че съвпада с рождения му ден, е празник на занаятчиите, а самият той е тапицер и член на врачанската задруга на майсторите.

Днес той ще посрещне имения си ден подобаващо. 

"Баница ще има задължително. Може би пържоли със сметанов сос. Задължително трябва да се сложат дафинови листа, защото са листа от венец. Името Стефан, от гръцки преведено, е венец. Другото – може би ще бъде содена питка, но понеже не е пости, мога да си позволя и питка с мая, която мога да правя и то твърде добре. У дома аз съм по-добър готвач."

И тъй като срещата ни с врачанския именик е история за очарованието отвъд хоризонта, продължаваме да я разказваме през невидимото пред нас и сега, през вдъхновяващите спомени и аромати, които вълнуват и до днес и плетат с прозрачни, но здрави нишки платното на живота ни. 

"Другото, което си спомням за Коледата е миризмата на баницата – нещо велико. Тази баница от спомените ми не мирише на нищо от сега, което правят. Сега ако погледнем евростандартите, на баба ми баницата няма да бъде допусната по никакъв начин до трапезата."

И за да е пълнокръвна картината на празничните дни, допълваме я с един култов за това време на годината етюд - с традиционния сюжет за коледното прасе.

"Когато колехме прасето, беше страхотия. Идваше цялата махала да го изведем от кочината. Първото нещо, което правеше дядо ми, беше за разтупа жаравата. Понеже в равнината не се горят дървета, а по-скоро какалашки, деда ми нахвъргваше какалашки, които ставаха на жарчица и мръвката още както течеше кръв от нея, се хвърляше върху тази жаравина доректно, без скара, без нищо. Миризмата на това месо никога повече не съм усетил при всякакви опити да направя нещо подобно. И с жарава, и с барбекю, и с дървени въглища. Дедо ми изкарваше едно шишенце ракийка и едно котленце винце и колачите, и държачите добре се почерпваха в ранния предобед. Ароматът на това нещо повдига настроението и създава една еуфория."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Василев

Бойко Василев: Сръбските студенти бягат от политиката, но идеите им ще трябва да станат политика

Голямата причина за студентските протести в Сърбия е липсата на правова държава , падналата козирка на гарата в Нови Сад е само поводът. Те бягат от политиката, но рано или късно ще се изправят пред момента, в който техните идеи ще трябва да станат политика. Как ще се мине тази крачка никой не вижда. Това каза пред БНР журналистът от БНТ Бойко..

публикувано на 25.02.25 в 18:53
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15