Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Иванов: Диверсификация вече се случва под напора на необходимостта

Снимка: БНР

"На енергийната карта България се справя относително добре, тъй като енергетиката ни разчита на собствени източници. Природният газ - като критичен източник на енергия в момента, в нашия баланс участва относително малко. Това не означава, че не трябва да се вземат мерки за диверсификация, тъй като кризата ще продължи". 

Това каза пред БНР енергийният експерт Антон Иванов, Български енергиен и минен форум. 

И отбеляза, че диверсификацията у нас вече се случва - с доставките на природен газ, например. 

"От гледна точка на петрола нещата са по-различни заради собствеността на нашата рафинерия. Съоръженията могат да преработват и друг петрол. Но е въпрос на умело менажиране на този процес, за да се достигне до диверсификация и там. По отношение на ядреното гориво, беше подписан договор за съвместна работа с американската компания "Уестингхаус" по лицензиране на ядрено гориво, което да бъде използвано вместо руското гориво. Диверсификация вече се случва под напора на необходимостта". 

В предаването "12+3" той подчерта, че цените на природния газ в момента са по-ниски, а газовите хранилища се пълни, но поясни, че следващата година има потенциал да е по-критична, ако доставките на руски газ напълно спрат

"Запълването на хранилищата ще бъде предизвикателство. Не очаквам България да изпита силен натиск от гледна точка на осигуряване на количество. Но ценовите параметри на ресурсите ще останат високи. Това не зависи само от местния пазар, но и от общоевропейския". 

Експертът посочи, че формирането на крайните цени на бензина и на дизела е на базата на голяма компонента акцизи и данъци, така че държавата има инструменти да въздейства, включително и на основния доставчик
"Но ако му се ограничат възможностите за доставка на различни пазари, то по естествен начин това дружество ще генерира прекалено много разходи, когато са ориентирани само за българския пазар. Ако рафинерията работи само за българския пазар, то цената ще остане висока. Не бих препоръчал окончателни стъпки в посока на влизане на държавата в рафинерията, преди да имаме ясната подкрепа на Европейската комисия". 
Според него възобновяемите източници трябва да се развиват и да се търси мястото им в енергийния ни микс, но това не трябва да става на големи крачки. В противен случай ще станем свидетели на системни проблеми, които ще доведат до некачествено подаване на електрическа енергия, от което никой не е заинтересуван. 
Интервюто с Антон Иванов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17