Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато небето се отваря

На 6 януари Православната църква празнува само едно събитие от
живота на Иисус Христос – кръщението на Господа е единственото
събитие, което се оповестява този ден. Именно след кръщението светът научава за трите Лица на Троицата. Това е тайнството, което ни позволява да се обръщаме към Отец, Син и Свети Дух като към един Бог.
           Датата 6 януари е избрана, за да замени езическия култ на зимното слънцестоене. Църквата учи хората, че вместо да почитат слънцето, трябва да признаят Слънцето на правдата в лицето на Иисус Христос. В началото на ІV в. езическият Рим променя своя календар и измества датата на слънцестоенето на 25 декември. Римската Църква – винаги изпълнена с голямото желание да се бори с идолите и да заменя езическите култове с познание за истинския Бог – измества честването на първото появяване на Спасителя от 6 януари на 25 декември. Така се установява практиката раждането на Иисус Христос, въплъщението да е единственият празник на този ден.
           Източната църква възприема тази практика на Римската църква някъде към края на ІV в. Оттогава цялата Църква празнува Рождество Христово в един и същи ден, на 25 декември. Изтокът съчетава в общ празник раждането на Иисус Христос и посещението на влъхвите, докато Рим е съхранил старата традиция да празнува в един и същи ден няколко явявания на Господа пред света, като започва с откровението за народите, т.е. откровението на влъхвите, чужденци в Израил.
         Западната църква е запазила първоначалния смисъл, вложен в
Богоявление: явяване на Иисус Христос пред света. На този ден се
отбелязват три страни на това явяване: Иисус Христос става известен като Бог сред езичниците, при кръщението си Иисус Христос се открива на евреите като Бог, на сватбата в Кана Иисус Христос се открива на Своите апостоли чрез знамението, което извършва пред тях.


         Повече за празника Богоявление може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

01.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.12.24 година.

публикувано на 01.12.24 в 08:12

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?  Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса .  На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..

публикувано на 28.11.24 в 18:25

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14