Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

780 лв. ще е минималната работна заплата от 1-ви януари 2023 г., реши правителството

Лазар Лазаров, министър на труда и социалната политика
Снимка: БГНЕС

780 лева ще е минималната работна заплата от 1-ви януари 2023 година. Служебното правителство прие постановлението за определяне размерът на най-ниското възнаграждение.

Вицепремиерът Лазар Лазаров обяви, че нарастването на годишна база е 20 на сто и напълно покрива годишното поскъпване на живота. От друга страна увеличението със 70 лева няма да повлияе на инфлацията у нас.

"Ние твърдим, че с този размер на минималната работна заплата, няма да се генерира и няма да има съществено влияние върху инфлационните процеси, но пък има компенсираща фукция, така че минималната работна заплата да може да изпълнява своите две функции - икономическа, като основен измерител на най-ниското заплащане в една икономика, и социален - да осигурява възможности на получаващите я да покриват основните си жизнени потребности", коментира Лазар Лазаров.

Малко над 300 милиона лева ще е нетния ефект за бюджета за цяла година сочат изчисленията.

Въпреки че решението на Министерския съвет беше очаквано и вече обсъждано от Тристранния съвет, и днес забележки към размера на минималната работна заплата имаха и работодатели, и синдикати.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви:

"Решението представлява 20% ръст на минималната работна заплата на годишна база, който ръст превишава както инфлацията за периода, така и ръста на средната работна заплата и е по-скоро значително увеличение на минималната работна заплата, което ще изправи някои икономически дейности пред сериозни затруднения там, където така увеличената минимална работна заплата ще се приближи плътно до средната. Затова ние не преставаме да предлагаме минималната работна заплата да бъде диференцирана по икономически дейности, даже и когато така административно се увеличава, а не по договорен механизъм между социалните партньори".

От своя страна Любослав Костов от КНСБ коментира:

"Министерски съвет прие 780 лева, което е повече от 710, но и доста по-малко от 850, колкото ние искахме. Този ръст някъде по средата не дава възможност да покрие загубената покупателна способност на хората на минимални доходи, тъй като искахме в началото да бъде компенсирана тази комулативната инфлация, която е над 17%, след което поискахме средногодишната като компромис. Но всъщност и едната, и другата не бяха компенсирани, тъй като този ръст в момента е не повече от 6-7 процента спрямо 710-те лева, което не отговаря по никакъв начин на нашите очаквания. В резултат на дискусиите се стигна до компромисът, който е по наши оценки, изключително нисък и не отговаря на реалностите и на икономическата конюнктура и в момента, пък и през 2023 г., когато ще бъде валидна тази минимална работна заплата".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия.  Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58