Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Икономическата слабост може да влоши геополитическите рискове"

Проф. Димитър Иванов: Ние сме пред период на радикално реконструиране на глобалната икономика

"Нарастващият дълг на страната ни е твърде опасен"

Снимка: БГНЕС, архив

"Много от кризите, които се засилиха през 2022 година, ще продължат и през новата година. Евтината работна ръка, евтината енергия, евтините кредити - всичко това започва да се обръща. Очертава се една болезнена година за всички хора". 

Това каза пред БНР проф. Димитър Иванов, макроикономист. 

И припомни прогноза на Международния валутен фонд, че 2023 година ще бъде потресаващо трудна

"Миналата година ни докара три глобални шока - геополитически, шок за суровините и шок от загубата на макроикономическа стабилност. Всичко ще зависи от това как ще се развиват решенията спрямо тези три шока. В краткосрочен план моят отговор е мрачен. Голяма част от света през тази година ще бъде в рецесия. На редица места икономическата слабост може да влоши геополитическите рискове". 

Годината на избори, която ни предстои, допълнително ще засили негативния ефект в икономическото развитие на страната ни, подчерта макроикономистът: 

"Корабът на България продължава да е в бурни води без ясна посока накъде вървим. Особено в този свръхдинамичен свят. Основните икономически рискове пред българската икономика са тези, пред които е изправен целият свят - на фона на наложените санкции на Русия, различните търговски и други бариери на Китай, прогресиращото разделение и регионализция на света, разчупването на досегашните търговски блокове. Всичко това ще доведе до по-големи фискални дефицити, по-голям дълг, по-висока инфлация. Рискът от рецесия през 2023 година се засилва за редица страни, включително и за българската икономика. Това идва поради среда на влошени фундаментални показатели, финансово затягане и повишаване на лихвените проценти". 

В предаването "12+3" проф. Иванов посочи, че инфлацията ще попречи на повишаването на заетостта в икономиката, а рецесията ще съвпадне с влошаване на корпоративните печалби на фирмите и на психологията на инвеститорите. А вероятно за малките и средни предприятия ще настъпват трудни времена. 

Според него дългът на страната ни е твърде опасен, тъй като нарастващите нива на обслужване на новия дълг, който сега вземаме, ще допринесат допълнително за фискалните предизвикателства пред страната ни

"Сега има увеличаване на лихвените проценти, което ще има негативно въздействие върху бюджетния дефицит на страната ни. Ще изисква или увеличение на данъците, или намаляване на разходите. Новите заеми и дългът, който трябва да бъде просрочен или рефинансиран, по тях ще трябва да се плащат новите текущи пазарни лихвени проценти. Всичко това няма как да не утежни икономическото ни развитие и макроикономическата ни стабилност". 

По думите му - от финансова гледна точка България не е готова за влизане в еврозоната, от политическа - всичко зависи от политиката на ЕЦБ, на ЕК. 

"Това ще създаде трудности на фона на изключително сложната 2023 година, в която единственото сигурно нещо ще бъде огромната несигурност във вътрешен и във външен план". 

Препоръката на макроикономиста към домакинствата и към малките бизнеси е да фиксират договорените лихвени проценти по своите кредити с оглед намаляване на риска от предстоящите повишения на лихвения процент. 

"Златото трябва да стане задължителен елемент в спестяващия портфейл на всекиго... Трябва да се внимава с кредитната задлъжнялост. Намираме се пред период на радикално реконструиране на цялата глобална икономика. Следващите три години ще бъдат изключително сериозни". 

Важно според него е България да стабилизира вътрешната си политическа система и да има висококомпетентно, отговорно, национално правителство. 

"България да възвърне макроикономическата си стабилност". 

Интервюто с проф. Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Газпром изготвя подробни проекти за "Силата на Сибир 2"

Руският енергиен гигант "Газпром" продължава с плановете си за нов газопровод до Китай, изготвяйки скъпи подробни проекти, което е знак, че Москва вярва, че дълго отлаганият проект се завръща в релси, пише "Файненшъл таймс". : "Силата на Сибир 2", който ще пренася 50 милиарда кубически метра газ годишно, е единствената реална надежда на Русия да..

публикувано на 16.11.25 в 14:11
Възстановката, която пресъздаде битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г. на Учебния полигон

Военноисторическа възстановка пресъздаде битката при Сливница от Сръбско-българската война-1885 г.

Възстановка на битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г. се състоя на учебния полигон "Сливница". С военно-историческа възстановка ще бъде отбелязана 140-годишнината от победата при Сливница от 1885 г. Организатори са Национално дружество "Традиция" с подкрепата на Министерството на отбраната. Тя е едно от..

публикувано на 16.11.25 в 14:07

Русия съобщи за две превзети населени места в Запорожка област

Руските сили са напреднали рязко в украинската Запорожка област, като са превзели две населени места, съобщава Ройтерс, като се позовава на военното министерство в Москва. Оттам съобщават, че са завзели Мала Токмачка и Ривнопил. По този начин се отваря пътя на руската армия към градовете Гуляйполе и Орихив. Щурмът в Запорожие е част от..

публикувано на 16.11.25 в 14:04
Огромна вълна удря крайбрежна алея в град Аресифе, когато бурята

Наводнения в Уелс и Англия, засегнати са домове, предприятия, транспортна и енергийна инфраструктура

Бурята "Клаудия" предизвика тежки наводнения в Уелс и Англия. Хора бяха спасени от наводнени домове в град Монмът, Югоизточен Уелс. Наложи се местни жители да бъдат евакуирани в близка библиотека. Четири сериозни предупреждения за наводнения все още са в сила за Югоизточен Уелс, което означава, че има "опасност за живота" в тези райони...

публикувано на 16.11.25 в 13:40
Участници в съботната демонстрация в столицата на Мексико, 15 ноември 2025 г.

Демонстрации в стила на поколението Z в Мексико след убийството на кмет, 100 са ранените полицаи

Най-малко 120 души, повечето от които полицаи, бяха ранени при антиправителствени протести в Мексико сити, предаде Би Би Си. Причината за демонстрациите са неспособността на управлението на президента Клаудиа Шейнбаум да се справи с наркокартелите. На 1 ноември кметът на град Уруапан Карлос Мансо, известен с политиката си срещу престъпността, беше..

публикувано на 16.11.25 в 13:22

Поход в памет на всички загинали по пътищата на България

Традиционно всяка година страната ни се присъединява към Световния ден в памет на жертвите на катастрофи, който тази година се отбелязва на 16 ноември. Отбелязваме Световния ден за възпоминание на жертвите на катастрофи, през 2024 г. у нас те са 478 Поход в памет на всички загинали по пътищата на България организира сдружение "Ангели на пътя"...

публикувано на 16.11.25 в 13:01