Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година - Вива Маджента

Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка

Художничката Майя Ананиева
Снимка: личен архив

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година. Според специалистите, цветът на тази година ще бъде Вива Маджента. Институтът за цветовете "Пантон“ е изследователски център, чийто предмет на дейност е експерименталната работа с цветовете и тяхното влияние върху различните отрасли като мода, полиграфия, интериорен дизайн, реклама.

"Маджента означава лилаво-червено - познат и като пурпур. Това е вибриращ, изпълнен със сила, жизнерадост и власт цвят. Това е най-любимият цвят на децата, защото най-точно отразява тяхната представа за прекрасно и приказно, цветно преживяване. Необикновена и завладяваща е историята на този цвят - божественият пурпур както са го нарекли в древността води началото си от финикийската цивилизация. Там в източното крайбрежие на Средиземно море е бил открит този природен оцветител, който се отделя в тялото на мекотелото, наречено морицит. Пурпурната краска през античността е красяла тъканите към, което се стемели древните бояджии на дрехи. В червено-виолетовия цвят били мантиите на царските особи. Само най-знатните и богати люде са могли да носят пурпурни дрехи. За един грам оцветител е било необхдимо да се преработят 10 хиляди мекотели", каза за БНР художничката Майя Ананиева.

По думите ѝ върховната власт на Рим искала да съхрани своята привилегия - пурпура и се стараела да регулира използването на пурпурни тъкани със специални закони.

"По нареждане на Нерон да облича пурпур е можел единствено императора. На всички останали е било забранено да използват този цят за дрехи. С упадъкът на Римската империя замряло и производството на пурпур от мекотели. По-късно папата разпоредил да се използва кардинарски пурпул, увековечен в картини на великите майстори на четката. Науката лишила пурпурния цвят от ореола на царствеността. Благодарение на откритията на сър Уилям Хенри Перкин през 1856 година, когато английският химик получил синтентичен пурпурен цвят на основата на анилин и скоро организирал промишлено производство. Пурпурните тъкани станали достъпни за широките маси. Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка, спечелила възхищението на цяла Европа, която се е провела в италианския град Маджента. Съществува предание, че цветът наподобява на кръвта, която е пролята при тази битка".

Доцент д-р Анелия Рангелова   Снимка: личен архив

Доцент д-р Анелия Рангелова заяви за "Хоризонт":

"Вива Маджента - "Да живее Маджента" е повече, дори и да не кажем нищо и това ще стигне, за да разберем какво е посланието на цвета за 2023 - видимост, категоричност, смели решения, смели реализации, самоизразвяне без ограничения".

По думите ѝ излъчването на този цвят е "животът като неотложност". 

"Този цвят може да бъде избран от хора, които искат да заявят своята видимост, но този цвят може да бъде избран и от смелите".

Тя заяви, че този цвят има място в ежедневието, за да ни помогне да излезем от монотонност, депресивност, от сивота.

"Уморихме се да отлагаме, да се страхуваме. Един страх заменихме с друг. Някъде умират хора и деца. Това е много близо до нас".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40