Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година - Вива Маджента

Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка

Художничката Майя Ананиева
Снимка: личен архив

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година. Според специалистите, цветът на тази година ще бъде Вива Маджента. Институтът за цветовете "Пантон“ е изследователски център, чийто предмет на дейност е експерименталната работа с цветовете и тяхното влияние върху различните отрасли като мода, полиграфия, интериорен дизайн, реклама.

"Маджента означава лилаво-червено - познат и като пурпур. Това е вибриращ, изпълнен със сила, жизнерадост и власт цвят. Това е най-любимият цвят на децата, защото най-точно отразява тяхната представа за прекрасно и приказно, цветно преживяване. Необикновена и завладяваща е историята на този цвят - божественият пурпур както са го нарекли в древността води началото си от финикийската цивилизация. Там в източното крайбрежие на Средиземно море е бил открит този природен оцветител, който се отделя в тялото на мекотелото, наречено морицит. Пурпурната краска през античността е красяла тъканите към, което се стемели древните бояджии на дрехи. В червено-виолетовия цвят били мантиите на царските особи. Само най-знатните и богати люде са могли да носят пурпурни дрехи. За един грам оцветител е било необхдимо да се преработят 10 хиляди мекотели", каза за БНР художничката Майя Ананиева.

По думите ѝ върховната власт на Рим искала да съхрани своята привилегия - пурпура и се стараела да регулира използването на пурпурни тъкани със специални закони.

"По нареждане на Нерон да облича пурпур е можел единствено императора. На всички останали е било забранено да използват този цят за дрехи. С упадъкът на Римската империя замряло и производството на пурпур от мекотели. По-късно папата разпоредил да се използва кардинарски пурпул, увековечен в картини на великите майстори на четката. Науката лишила пурпурния цвят от ореола на царствеността. Благодарение на откритията на сър Уилям Хенри Перкин през 1856 година, когато английският химик получил синтентичен пурпурен цвят на основата на анилин и скоро организирал промишлено производство. Пурпурните тъкани станали достъпни за широките маси. Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка, спечелила възхищението на цяла Европа, която се е провела в италианския град Маджента. Съществува предание, че цветът наподобява на кръвта, която е пролята при тази битка".

Доцент д-р Анелия Рангелова   Снимка: личен архив

Доцент д-р Анелия Рангелова заяви за "Хоризонт":

"Вива Маджента - "Да живее Маджента" е повече, дори и да не кажем нищо и това ще стигне, за да разберем какво е посланието на цвета за 2023 - видимост, категоричност, смели решения, смели реализации, самоизразвяне без ограничения".

По думите ѝ излъчването на този цвят е "животът като неотложност". 

"Този цвят може да бъде избран от хора, които искат да заявят своята видимост, но този цвят може да бъде избран и от смелите".

Тя заяви, че този цвят има място в ежедневието, за да ни помогне да излезем от монотонност, депресивност, от сивота.

"Уморихме се да отлагаме, да се страхуваме. Един страх заменихме с друг. Някъде умират хора и деца. Това е много близо до нас".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56