"Маджента означава лилаво-червено - познат и като пурпур. Това е вибриращ, изпълнен със сила, жизнерадост и власт цвят. Това е най-любимият цвят на децата, защото най-точно отразява тяхната представа за прекрасно и приказно, цветно преживяване. Необикновена и завладяваща е историята на този цвят - божественият пурпур както са го нарекли в древността води началото си от финикийската цивилизация. Там в източното крайбрежие на Средиземно море е бил открит този природен оцветител, който се отделя в тялото на мекотелото, наречено морицит. Пурпурната краска през античността е красяла тъканите към, което се стемели древните бояджии на дрехи. В червено-виолетовия цвят били мантиите на царските особи. Само най-знатните и богати люде са могли да носят пурпурни дрехи. За един грам оцветител е било необхдимо да се преработят 10 хиляди мекотели", каза за БНР художничката Майя Ананиева.
По думите ѝ върховната власт на Рим искала да съхрани своята привилегия - пурпура и се стараела да регулира използването на пурпурни тъкани със специални закони."По нареждане на Нерон да облича пурпур е можел единствено императора. На всички останали е било забранено да използват този цят за дрехи. С упадъкът на Римската империя замряло и производството на пурпур от мекотели. По-късно папата разпоредил да се използва кардинарски пурпул, увековечен в картини на великите майстори на четката. Науката лишила пурпурния цвят от ореола на царствеността. Благодарение на откритията на сър Уилям Хенри Перкин през 1856 година, когато английският химик получил синтентичен пурпурен цвят на основата на анилин и скоро организирал промишлено производство. Пурпурните тъкани станали достъпни за широките маси. Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка, спечелила възхищението на цяла Европа, която се е провела в италианския град Маджента. Съществува предание, че цветът наподобява на кръвта, която е пролята при тази битка".
"Вива Маджента - "Да живее Маджента" е повече, дори и да не кажем нищо и това ще стигне, за да разберем какво е посланието на цвета за 2023 - видимост, категоричност, смели решения, смели реализации, самоизразвяне без ограничения".
По думите ѝ излъчването на този цвят е "животът като неотложност".
"Този цвят може да бъде избран от хора, които искат да заявят своята видимост, но този цвят може да бъде избран и от смелите".
Тя заяви, че този цвят има място в ежедневието, за да ни помогне да излезем от монотонност, депресивност, от сивота.
"Уморихме се да отлагаме, да се страхуваме. Един страх заменихме с друг. Някъде умират хора и деца. Това е много близо до нас".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...