Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип в ЦЕРН обяви, че е получил 18 000 ядра антихелий, доказвайки тъмната материя

Посетители наблюдават детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати в ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Екип от изследователи в ЦЕРН обяви, че е успял да получи около 18 000 ядра антихелий, което показва съществуването на тъмна материя, съобщи БГНЕС, като цитира "Wired Magazine".

През 2010 г. физиците, работещи в Големия адронен колайдер, успяха да получат много необичаен вид антиматерия, известна като "антихелий". Антиматерията е нестабилна форма на материята, която анихилира (унищожават се и цялата им маса се превръща в енергия ), когато се срещне с обикновената материя, а антихелият е двойник на антиматерията на обикновения хелиев атом - същият елемент, с който се пълнят например балоните, с които украсяваме нашите партита. Никой досега не е откривал частица антихелий на Земята, но тя може да се окаже ключът към разрешаването на една от най-големите загадки на физиката - природата на тъмната материя.

Според физика-изследовател от ЦЕРН Иван Воробьов антихелият се среща много рядко, но въпреки това учените смятат, че в нашата галактика може да има доста голямо количество от него. Това е така, защото според тях антихелият може да се появи при разпадането на тъмната материя - невидима субстанция, която според някои теории представлява 85% от цялата материя във Вселената. Екип от изследователи, ръководен от Воробьов, обяви, че е успял да получи около 18 000 ядра антихелий - и което е по-важно, учените използвали резултата, за да изчислят вероятността, с която наземните детектори биха могли да засекат антихелий, пристигащ от дълбините на космоса и вероятно представляващ фактор, който показва съществуването на тъмна материя.

Между 2016 г. и 2018 г. екипът на Воробьов успял да наблюдава повече от един милиард сблъсъка на частици по време на експерименти в 16-километровия пръстен на ускорителя LHC, разположен в Женева.  "Филтрирахме само частта (от информацията), която ни интересуваше", казва физикът, който е участник в съвместния експеримент ALICE, осъществил проекта (абревиатурата ALICE означава ALarge Ion Collider Experiment, т.е. "експеримент с голям йонен колайдер").

По-специално екипът на Воробьов се фокусирал върху вид античастица, известна като антихелий-3, състояща се от два антипротона и един антинеутрон. Екипът на Воробьов не е първият, който получава антихелий-3: тази античастица е наблюдавана за първи път през 1970 г. и също е получена в колайдер. Но никой не е успял да го открие в природата. Има теория, че въпреки това, че антиматерията се образува естествено на нашата планета, тя обикновено се състои от леки частици като позитрони (античастици на електроните, които са хиляди пъти по-малки от антихелия). Антихелий-3 обаче е сравнително тежък и колкото по-тежка е частицата антиматерия, толкова по-рядко се появява.

Както експериментът в Големия адронен колайдер, така и анализът на данните са важни за науката, защото затвърждават убеждението на учените, че стратегията за търсене на тъмна материя трябва да се съсредоточи върху откриването на антихелий в космическото пространство, се отбелязва в публикацията в  "Wired Magazine".

Експериментът ALICE поставя основите на нов подход, който ще помогне за разгадаването на тайната на тъмната материя, се отбелязва в изданието. 


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Превишена стойност на фини прахови частици във въздуха над София

Столична община препоръчва столичните училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито поради превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха над София.  Умерени превишения са измерени в кварталите “Дружба”, “Надежда” и “Хиподрума".  Препоръката е чувствителните групи от населението и децата да намалят физическата..

публикувано на 07.01.25 в 17:53
Красен Станчев

Красен Станчев: Икономиката сега е добре, но през 2026-а ще има много проблеми

Отложени са капиталови разходи и така се връзва бюджетът при изискванията за стабилност. Това каза пред БНР доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика (ИПИ), като обясни: "Но когато не извършите определени инвестиции от държавния бюджет в реалния сектор, намалявате възможността за икономически растеж в бъдеще. Ако нещо не е..

публикувано на 07.01.25 в 17:43

Над 7000 жители на община Сливен празнуват имен ден

Над 7 хиляди са имениците днес в община Сливен, съобщават от общината. Близо 600 са в община Котел. Православната църква днес почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан, а народния обичай денят е известен като Ивановден. Общо 7 032 души носещи името Иван, Иванка и производните им празнуват днес в..

публикувано на 07.01.25 в 17:38
Спасители издирват оцелели след земетресението в град Чангсуо в югозападния китайски Тибетски автономен регион, 7 януари 2025 г.

Жертвите на земетресението в Хималаите достигнаха 126

Увеличава се броят на жертвите на силното земетресение с магнитуд 7,1 по Рихтер, което разлюля китайския автономен район Тибет. Според последните данни са загинали 126 души, а ранените са над 180 , предадоха Асошиейтед прес и Синхуа. Нанесени са щети на повече от 1000 сгради. Предполага се, че много хора все още са затрупани под разрушените..

публикувано на 07.01.25 в 17:29
Самолетът с Доналд Тръмп-младши каца в Нуук, Гренландия, 7 януари 2025 г. (Ritzau Scanpix чрез AP)

Доналд Тръмп-младши пристигна в Нуук - столицата на Гренландия

Доналд Тръмп-младши днес пристигна в столицата на Гренландия – Нуук, с което подсили спекулациите около потенциалното преминаване на богатия на суровини арктически остров под американски контрол, малко след като баща му отново изрази интерес към територията, предаде Ройтерс.  Доналд Тръмп-младши кацна на острова с частен самолет в 12:50 ч. по Гринуич,..

публикувано на 07.01.25 в 17:19

Иван Демерджиев: Същественото е дали главният прокурор ще върне у хората чувството за справедливост

Не е важно дали ще имаме кабинет, а да са изяснени политиките и посоките, по които ще се движи държавата и да се следват неотлъчно. Това трябва да е дебатът, заяви бившият министър на МВР Иван Демерджиев в интервю пред БНР. "Не мисля, че са се изпарили надеждите за редовен кабинет. Важното е какво ще прави този кабинет. Сигурен съм, че..

публикувано на 07.01.25 в 17:13
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Има шанс да продължат преговорите, ако "совите не са това, което са"

" Совите не са това, което са " - тази фраза от сериала "Туин Пийкс" използва Боряна Димитрова, управител на агенция "Алфа Рисърч", като отговор на въпроса дали ще продължат преговорите за мнозинство и редовно правителство между ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП-ОЛ и ИТН: "Днес ще се опитваме да разберем кои точно са совите и дали те и днес не са това, което са"...

публикувано на 07.01.25 в 17:05