Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

125 "умни" светофара ще намаляват задръстванията в Кипър

В Кипър ще бъдат инсталирани 125 интелигентни светофара като част от новата система за контрол на трафика, чрез които се цели да се подобри пътното движение и да се намалят задръстванията. Проектът, който е с продължителност 2 години, е на стойност 6 млн. евро и се съфинансира от ЕС.

Министерството на транспорта обявява до дни тръжната процедура за осигуряване на новите интелигентни системи за управление на трафика, съобщи вчера транспортният министър Янис Карусос.

Интелигентните устройства за светлинна сигнализация ще бъдат разположени на ключови за трафика места – 80 в столицата Никозия и 45 във втория по големина град Лимасол.

Точките, които са определени съвместно от транспортното министерство и полицията, ще бъдат контролирани чрез сензори и изкуствен интелект, и на базата на получаваните данни "дигиталните регулировчици" ще дават правилния приоритет за движение, обясни министър Карусос.

Използването на съвременните технологии и "умните" светофари ще допринесе за подобряване на трафика с до 35%, посочи министърът.

Според експертите чрез новите интелигентни транспортни системи времето за пътуване ще се съкрати с 10-25%, разходът на гориво ще се намали с до 10%, а замърсяващите емисии - с до 15% , като се подобрява качеството на живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Според Москва има възможност за втора среща Тръмп - Путин

Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред.  "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков.  По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..

публикувано на 22.11.25 в 13:29

Около 200 доброволци залесяваха местността "Гарга баир" край В. Търново

Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...

публикувано на 22.11.25 в 13:14
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV прие десетки холивудски знаменитости на специална аудиенция

Папа Лъв XIV  даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..

публикувано на 22.11.25 в 13:10

Двама миньори загинаха след срутване на мина в Испания

Спасителните екипи са открили телата на двама миньори след срутване в мина в Астурия. Те бяха обявени за изчезнали в късния следобед в петък. По-рано още един човек беше обявен за изчезнал, но след това стана ясно, че той е успял да избяга от срутването. Инцидентът е причинен от срутване на скали на около 1,5 километра от входа на мината,..

публикувано на 22.11.25 в 13:02
Йоан Запрянов

Йоан Запрянов: Това е предизборен бюджет

"Както и държавният дълг, така и бюджетът, се броят и като процент от БВП. От 1990 г. има консенсус, че не може да бъде повече от 40% от БВП . Дори Асен Василев никога не прескачаше тази граница . Сега бюджетът ще бъде с 45% от БВП . Ние не можем да изработим толкова, затова трябва да се тегли дълг – антитеза на всичко, с което ГЕРБ се..

публикувано на 22.11.25 в 12:48

Мостът "Чавдар" блокиран от протест срещу разширяването на синя и зелена зона в София

В София продължават протестите срещу разширяването на синята и зелената зона за паркиране и предвидените от януари нови по-високи цени. Жители на кварталите  "Хаджи Димитър" и "Сухата река" блокираха моста "Чавдар" в столицата в знак на протест срещу поскъпването. Протестът е обявен с времетраене от 12:00 до 15:00 часа. Мостът е блокиран с..

публикувано на 22.11.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Реки в Благоевградско излязоха от коритата си, залети са земеделски площи

Проливните  дъждове тази нощ, придружени с гръмотевична буря и градушка, причиниха сериозни щети в района на Петрич, Сандански и Разлог. Река Места е излязла от коритото си в района на  Хаджидимово и Гърмен и е заляла земеделски площи с житни култури. Има поражения и по пътната инфраструктура. Силните дъждове към момента спряха. Слаби валежи..

публикувано на 22.11.25 в 12:19