Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгомир Цанев: За година могат да се пестят около 1000 лева

Фотоволтаиците като близко бъдеще и мрежата като батерия - кога ще се случи у нас?

За безвъзмездно финасиране по ПВУ отделното домакинство ще може да кандидатства за инсталация или за ток, или за топла вода

Снимка: БГНЕС

В бъдеще ползите от фотоволтаичните инсталации ще стават все по-големи, ефектът е безспорен, твърди Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност.

За инсталации за производство на ток и за затопляне на вода по Плана за възстановяване и устойчивост гражданите ще могат да кандидатстват за грант до 15 000 лева за фотоволтаици за ток и по 1960 лева за соларен бойлер.

Отделното домакинство може да кандидатства само по една от мерките.

Логиката на програмата е да подпомогне еднофамилните сгради, изтъкна Цанев в интервю за БНР.

Обемът на програмата е планиран да стигне за 10 000 домакинства.

Процесът на кандидатстване предвижда предварително да платим цялата стойност на инвестицията, не всички домакинства обаче могат да си позволят да извадят наведнъж тази сума, коментира Драгомир Цанев.

Инсталация от 5 киловата може да ни спестява около 140 лева през летните месеци и около 80 лева през зимните, гласят изчисленията на Драгомир Цанев.

Реално спестяванията в рамките на година ще са около 1000 лв., дори повече, уточни той.

По думите му, възвращаемост на вложените от нас самите средства, извън процентите от гранта, може да се постигне в рамките на 3-4 години, а след това да "генерираме печалби и защита от енергийните кризи".

Батериите са скъпи и с по-кратък живот, имат петгодишен цикъл, след което трябва да се сменят, предупреди Драгомир Цанев.

Експлоатационните срокове на една фотоволтаична инсталация са над 20 години. Дългосрочната прогноза е цените на компонентите за фотоволтаици да намаляват.

Да използваме мрежата като батерия – това е бъдещето на тези технологии, подчерта Цанев в предаването "Хоризонт до обед".

"Балансиране на малки мрежи в рамките на градски райони, в рамките на малките населени места, така че съседни потребители да успяват да компенсират производството на единия с потреблението на другия."

Цените на енергията не очакваме да падат и когато има икономически стимул, хората и бизнесът се ориентират бързо, посочи Драгомир Цанев.

Има предложения за нови закони за енергийните общности, това е една от реформите, по които България търпи санкции от ЕК и се стопират инвестиционните интереси, стана ясно още от думите му.

В Гърция само 3-4 години след приемането на законодателството вече има над 1200 енергийни кооператива, даде пример Цанев.

Няма път назад, категоричен е Драгомир Цанев. Според него въпреки "популисткия уклон" към стария тип енергийна система, бъдещето е във възобновяемите енергийни технологии.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50