Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водещият Бойко Кръстанов: Идеята на предаването е да покаже учебния материал по по-иновативен начин

"Това го знам" - празник на знанието в новия забавен формат за образование на БНТ

Проф. Лилия Райчева: Играта се прави и за онези, които не присъстват в студиото

Актьорът Бойко Кръстанов е водещ на предаването
Снимка: БНТ

Неделните следобеди се превръщат в празник на знанието с най-новото предаване на БНТ – "Това го знам". Водещият на детското предаване – популярният актьор Бойко Кръстанов, отваря вратите на най-модерната и забавна класна стая в България на 15 януари от 17:00 ч.

Забавно-образователната тийнейджърска викторина ще представя учебния материал модерно и интерактивноФорматът включва разнообразни въпроси, логически задачи и музика. Участниците са на възраст межди 15 и 17 години. 

Пред БНР водещият на "Това го знам" Бойко Кръстанов обясни, че за него работата с млади хора е предизвикателство. "Това е нещо смислено."

"Идеята на предаването е да покаже материала, който изучават учениците в клас, по по-забавен, по-иновативен начин.  Обещавам им един по-различен поглед над образованието, да им покажа, че да си учиш уроците не е срамно, че да знаеш е хубаво и е важно."

проф. Лилия Райчева  Снимка: БГНЕС

Като знаем общия дефицит на предаванията за деца и юноши в нашия ефир, тази новина е много приятна, смята проф. Лилия Райчева, преподавател във Факултета по журналистика, бивш член на СЕМ и създател на предаването "Минута е много".

Всяка такава игра е ансамбъл от много неща – водещ, въпроси, състезатели, публика, подчерта тя.

"На преден план излиза водещият, обаче това е върхът на айсберга. Едно такова състезание на пръв поглед може да изглежда лесно, но се прави доста трудно. Това е игра, а за играта е важно да бъде лесна, приятна, да има състезателен характер. Играта не се прави за самата игра. Тя се прави за тези, които не присъстват в студиото, но отговарят на въпросите, които се задават."

Има значение размерът на аудиторията и на знаещата аудитория. "Минута е много" се излъчваше веднъж седмично. Сега тенденцията е подобни предавания да се излъчват всеки работен ден, затова много бързо се изхабяват, коментира още проф. Лилия Райчева в предаването "Хоризонт до обед".

"Минута е много" просъществува 33 години в ефира, но състезания е имало и преди това, уточни проф. Райчева. Тя припомни, че зрителите са участвали в създаването на предаването, а наградите не са били комерсиализирани.

"Минута е много" не се излъчва вече 10 години, но е оставила трайна следа в съзнанието на хората като знаково предаване в историята на телевизионните състезания, изтъкна тя.

"Нашата публика не беше платена, даже понякога беше много трудно всички, които бяха желаещи, да участват."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31