"Разкази, новели, пътеписи, романи, драматургията сценариите за кино, интервютата на Йордан Радичков, последният том е с огромно количество текстове, излизали във вестници и писатели. Тук включително присъства и онова, което сме намерили в архива на писателя, което никога не е било публикувано. В многотомника са поместени не само неговите художествени произведения, всяка от книгите е правена в добрата стара традиция на подобни издания - това, което наричат научен апарат, с коментарна студия, с показалци, които да улеснят четенето, а и професионалната литературоведска работа върху тези, скъпоценни за нацията произведения".
Това каза пред БНР проф. Инна Пелева, литературен историк, преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Част от екипа, изработил многотомника, представящ цялото творчество на Йордан Радичков.
Тази вечер в Пловдив ще бъде представен финалният 12-и том от събраните съчинения на автора.
"Радичков е много свързан с националната литературна традиция. Изумително е как през негови текстове живеят Вазов, Елин Пелин и Йовков. Как през негови текстове в наша среда се правят коментари за автори от световната литература", посочи литературният историк.
"Като литературен историк превърнах тази обич към Йордан Радичков и в професионален ангажимент - големият ми докторат е върху Радичков. Това е книга, която излезе през 2004 г., казва се "Йордан Радичков - дума, разказ и тъга", сподели проф. Пелева.
По думите ѝ Радичков е роден разказвач:
"Той носи една много автентична стихия на разказването. Прави история така, както диша. В мига, в който тръгне да говори, той моментално спретва история и я подарява на аудиторията. И тя винаги е неконвенционална. Радичков е спасен от баналното четене на света. Сетивността, която стои зад текстовете му, открива в заобикалящото ни онова допълнително, което ние не сме успели да хванем, да видим. И той, като ни го каже, си казваме, че е така наистина. Но трябва писателят да ни услужи със собственото си зрение, за да видим света си по-странен, отколкото обикновено ни изглежда"
Проф. Инна Пелева изтъкна като много важна за Радичков думата "милост":
"Да, той има милост, но това не означава, че е сантиментален или заслепен от умиленията си към страната, хората ѝ и съдбата ѝ. Струва си да си спомним това, което ни е останало от него - този много човечен призив за милост към всичко, което ни заобикаля. Милост е важна дума, може да ни помага в настоящето".
Интервюто на Людмила Железова с проф. Инна Пелева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..