"Разкази, новели, пътеписи, романи, драматургията сценариите за кино, интервютата на Йордан Радичков, последният том е с огромно количество текстове, излизали във вестници и писатели. Тук включително присъства и онова, което сме намерили в архива на писателя, което никога не е било публикувано. В многотомника са поместени не само неговите художествени произведения, всяка от книгите е правена в добрата стара традиция на подобни издания - това, което наричат научен апарат, с коментарна студия, с показалци, които да улеснят четенето, а и професионалната литературоведска работа върху тези, скъпоценни за нацията произведения".
Това каза пред БНР проф. Инна Пелева, литературен историк, преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Част от екипа, изработил многотомника, представящ цялото творчество на Йордан Радичков.
Тази вечер в Пловдив ще бъде представен финалният 12-и том от събраните съчинения на автора.
"Радичков е много свързан с националната литературна традиция. Изумително е как през негови текстове живеят Вазов, Елин Пелин и Йовков. Как през негови текстове в наша среда се правят коментари за автори от световната литература", посочи литературният историк.
"Като литературен историк превърнах тази обич към Йордан Радичков и в професионален ангажимент - големият ми докторат е върху Радичков. Това е книга, която излезе през 2004 г., казва се "Йордан Радичков - дума, разказ и тъга", сподели проф. Пелева.
По думите ѝ Радичков е роден разказвач:
"Той носи една много автентична стихия на разказването. Прави история така, както диша. В мига, в който тръгне да говори, той моментално спретва история и я подарява на аудиторията. И тя винаги е неконвенционална. Радичков е спасен от баналното четене на света. Сетивността, която стои зад текстовете му, открива в заобикалящото ни онова допълнително, което ние не сме успели да хванем, да видим. И той, като ни го каже, си казваме, че е така наистина. Но трябва писателят да ни услужи със собственото си зрение, за да видим света си по-странен, отколкото обикновено ни изглежда"
Проф. Инна Пелева изтъкна като много важна за Радичков думата "милост":
"Да, той има милост, но това не означава, че е сантиментален или заслепен от умиленията си към страната, хората ѝ и съдбата ѝ. Струва си да си спомним това, което ни е останало от него - този много човечен призив за милост към всичко, което ни заобикаля. Милост е важна дума, може да ни помага в настоящето".
Интервюто на Людмила Железова с проф. Инна Пелева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..