Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическата поезия е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен и в теб, казва поетът Атанасов

Георги Атанасов: В отрицанието се съдържа разумното развитие

Поетът и белетрист Георги Атанасов за всеобщата хармония и за онова в нас и извън нас

Георги Атанасов

"Дървото, тревата, водата за мен не са символи в поезията. За мен те са част от живота ми. Защото те съществуват на Земята, както аз съществувам - равноправно и свободно. И всеки от нас има мисия, за която работи или трябва да работи", каза в "Нощен Хоризонт" поетът и белетрист Георги Атанасов, специален гост на нощното предаване на програма "Хоризонт".

"Твърдението за крайна истина е в невероятно противоречие с общоприетото "всичко тече, всичко се променя".
А според мен всичко е такова, каквото е, променя се само въображението ни за него.
Натрупвайки знание, развиваме само разумното си отношение към очевидното и по този начин виждаме през него зад него. Дори когато правим откритие, голямо или малко, то трябва да знаем, че никое откритие не е крайната истина. Защото то изживява поне три етапа - на утвърждаване, на определящо положение в общественото мислене и на неговото отрицание. И най-често в отрицанието се съдържа разумното развитие", убеден е Атанасов
"Обичам класическата поезия, защото в нея е ритъмът на всяка клетка - от космическата до тази в мен, в теб..."
Георги Атанасов
Новата книга на поета се казва "Преди пътя", тя е продължение на книгата "Отвъд пътя", която е издадена преди две години.
За новата книга поетът казва, че и това издание като първото, е малка като брой страници книга, но е тежка. За да не се натоварва читателят, но и да има какво да му каже.
"Много е важно да направиш неща, които не са правени. Да направиш нов тип поезия. А заглавието е "Отвъд пътя" цели да обясни на читателите, че това, което виждаме за себе си, не е такова, каквото го мислим, че виждаме много малка част, защото сме затворени във сетивата си и виждаме много малко от същността, а и не си задаваме по-често въпроса - Кои сме ние.

"Преди пътя" е появата на разум на земята, във Вселената. Там говоря за Съвършения разум .
Но първо да поясня, че всичко, което се чете е плод на въображението, въображението е за мен е много важно нещо, без него нищо ново няма да бъде създадено, трябва да гледаме зад очевидното, там седи Истината, но и тя е много кратка...
Съвършеният разум е идеята за ритъм и повторяемост. Това е според в основата на цялата разумна организация във Вселена и в нашето тяло, и във всяка клетка в нашето тяло...
Съвършеният разум е на върха, а ние, хорато, сме тези, които го поставят там, високо над нас. Защото ни обединява в стремежа ни да строим себе си, което означава и него самия. Това е представата ми за съвършения разум и връзката на човека с него", разказа още поетът и блетрист Георги Атанасов.

По думите му смисълът на живота е труда, изграждането, работата, изграждането на жизнената среда. Защото животът на тялото е крайно, но човекът е разум и тяло и този разум продължава и другаде, и в друго тяло...
"Любовта е важна, и човеколюбието, популярността е също важна, нали затова и сега съм тук, но тя е важна заради разумното говерене, което създава увереността на разумния човек. Защото ние бродим с ракети и станции из космоса, но не търсим там мъх, чехълчета и амеби, а търсим разум подобен на нашия. Това според  мен не е правилно.
Трябва да търсим, да намерим и разберем основната идея на съществуването - идеята за ритъм и повторяемост на събитията - космическа система, звезда, планета, човешки живот. Всичко това са събития, защото имат начало и край. И само разумът, човешкият, планетарният, съвършеният - са вечни и непрекъснато развиващи се", убеден е поетът и писател, който вярва, че няма лоши хора, но най-опасни са алчните хора за всичко...

Според Георги Атанасов "спасителят не стига пръв върха и снимки не му правят, но той е божествен и обхождащ световете в този неблагодарен човешки свят, защо той реди изкачването в стих по-висок от небесата, пише нежният поет.
Още по темата в звуковия файл.

Георги Атанасов е български поет и белетрист. Роден е през 1951 година край Дунава в град Лом. Завършил е Висше военно артилерийско училище в град Шумен и редакционно-издателско дело във Факултета по журналистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работел е като журналист и редактор, завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство.

Автор е на 15 издадени книги – десет поетични; една повест; три книги за деца и юноши и една монография за издателската дейност в България по време на Първата световна война. Негоди стихове са превеждани на английски, руски, украински, турски и италиански език. Носител е на националната награда за поезия „В полите на Витоша“.

Член е борда (управителен съвет) и секретар на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, на Съюза на българските писатели и съучредител на Литературен кръг „Смисъл“. Създател и почетен председател на Сдружение „Форум Демокрит“ за изучаване и популяризиране на науката и научните изследвания в България.

Три от книгите на Георги Атанасов са издадени с подкрепата на проекта „За буквите“ на живеещия във Филаделфия, САЩ, българин Ангел Колев и благодарение на него те намериха читателите си и зад океана на американския континент.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12