Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народният празник Сурова е най-таченият и най-чакан празник в региона

В Пернишко празнуват Сурова. Традицията е жива

Селата са в очакване на най-магичната нощ от годината

Снимка: Елена Тамакярска

Пернишките села са в очакване на най-магичната нощ в годината - нощта на Сурова. Както всяка година и сега – вечерта на 13 срещу 14 януари, сурвакарите в Пернишко ще надянат маските, ще опашат тежки пояси със звънци и ще играят край ритуалните огньове, за да благословят земята и хората за по-добър живот.

"Много здраве, късмет и много берекет."

Сурвакарите вярват, че колкото по-страшни са маските, колкото по-силно звънят звънците, толкова по-далеч ще избяга лошото. Традицията е жива, предава се от баща на син, от дядо на внуче. Тук често ще чуете сурвакари да казват, че живеят за Сурова.

"Не мога да живея без Сурва."

"Сурва е нещо уникално."

"Сурва ми е в сърцето."

Снимка: БГНЕС

Многолюдна, зрелищна, колоритна е пернишката Сурова. Костюмите са направени от обърнати наопаки кожи или от нарязани на ленти парчета плат. В част от селата маските са от дърво, кожа и рога, в други са огромни ликове, изработени от дърво и пера. Всяка година те се обновяват.

Сурвакарските дружини се предвождат от болюбашия, във всяка дружина има булка и младоженец, свекър и свекърва, поп, мечкар и мечка, звънчари. Разиграва се обичаят "Сурвакарска сватба". Неизменна част от празника е обхождането на домовете.

"Не е на добре, когато една къща се подмине, а се подминава само при два случая – когато има смъртен случай и когато има родилка", уточнява етнохорологът Милчо Георгиев. За приноса му към обичая и Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва" той е сред отличните с учредената на името на бащата на фестивала - Йордан Николов, награда.

Снимка: БГНЕС

В миналото на Сурова са ходили само мъжете.

"Основното е преминаването на юношата в статуса на мъжете. Бидейки сурвакар, той вече може да се жени, да бъде харесван и да замотва пояс", допълва Милчо Георгиев.

В наши дни в сурвакарските дружини масово се включват и жени, в т.ч. и момичета.

Снимка: БГНЕС

Часове преди звънците да възвестят началото на Сурова, в 14 часа днес в Двореца на културата в Перник ще бъде открита изложбата "Изкуството на маската". Тя е част от проекта "Съхраняване и популяризиране на нематериалното културно наследство", партньори по който са пернишкото сдружение "Локално наследство" и фондация "Нишвил" от съседна Сърбия.

Изложбата показва 12 обредни маски от двата типа – с пера и животинска кожа и рога, изработени от естествени материали в работилница за маски, проведена с двама майстори – от едно пернишко и едно брезнишко село, разказва Владимир Русев от сдружение "Локално наследство".

Предстои изложбата да пътува. В Ниш ще отидат и група сурвакари, които ще представят обредното маскиране.

Снимка: БГНЕС

Народният празник Сурова е най-таченият и най-чакан празник в региона, а едно от най-големите му достойнства е неговата приемственост.

"Бил съм още носен на ръце, когато баща ми ме е изнесъл за първи път на Сурова."

"Сурова е най-големият празник. Коледа, Нова година, рождения ден не чакам така, както чакам Сурова."

Заради силата и непреходността на традицията през 2015 година пернишката Сурова бе вписана в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10