"Моят опит сочи, че нуждата от здравни психолози е огромна - и при пациентите, и при лекарите, като здравният психолог е много важен при предстоящи операции, при донорски ситуации, изобщо при страх от страна на болните.
Здравната психология включва детска психология, когнитивно-поведенческа психология, психология на съня, стреса.
Към нас се обръщат хората, които не се срамуват. Но често хората бъркат стрес и дистерс, бърнаут, ние можем да им помогнем в какво точно състояние се намират. Когато е навременно, ние можем много добре да помогнем на човек", посочи още Нели Янева.
"Реших сега да се обърна към таки професия, заради любовта ми към хората, за да им помагам, да използвам медицинските си познания в сферата на здравната психология.
Стресът е най-големият ни враг и е важно кой как реагира на него - ако често правим дистрес - това води до болестни състояние. Там е нашето място - да направим превенция и да обясним на хората как може да отделят повече време за себе си.
Стресът върви по две линии - работата и семейството. Моят съвет е всеки да намира време да себе си - извън тези две неща - да намери своето хоби, как да разпуска,
Звучи логично и проверено обяснението, че наследствените и заразните болести стигат до хората. Съществуват и други причини за отключване на заболяванията – те са биологични, психологически, поведенчески и социални. Т.е. от това как човек живее зависи и неговото здраве.
Но за мен здравето е лична отговорност, личен избор, смята още Нели Янева.
Медицинска психология или психология на здравето възниква през 70 те години на миналия век се появява нова научна сфера. Тя анализира причините за влошеното здраве и моделите на поведение, които водят до това. Идеята е подпомагане на оздравителния процес и превенция на появата на болестни процеси.
Освен вредните навици, тук се включва и семейната и работна среда, битовите условия и най-вече стреса.
Как да се поддържа един добър психо-емоционален баланс и да се води зравословен начин на живот в забързаното ежедневие пълно с много ангажименти, срещи с различни хора и никакво свободно време, разказва още Янева.
По думите и парадоксално, но спираме едва когато се разболеем. Физическите симптоми, че сме под стрес - това е мускулно напрежение, сърцебиене, изпотяване, главоболие, кожни проблеми, промяна в апетита и теглото, промяна в либидото - това е вследствие на външните и вътрешните стресове.
Тя разказа и за възможностите на Баховата терапия като вид помощ за хората.
Още по темата в звуковия файл.
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..