Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изповедта на Хари и други европейски кралски семейни вражди

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Скръб, война, наркотици, разрив в семейните отношения – това са основните епизоди в публикуваният тази седмица мемоар на принц Хари. В него той разкрива различните си страни – от опечалено момче и проблемен подрастващ до войник и разочарована кралска особа. Как се тълкува изповедта на принц Хари, за която от Бъкингамският дворец мълчат, както и какви са враждите в останалите европейски кралски семейства?

„Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему“. Тази встъпителна фраза от романа „Ана Каренина“ на Лев Толстой изглежда е максима, която дори кралските семейства не успяват да избегнат – особено британското.

В мемоара си „Резервен“ принц Хари твърди, че брат му – принц Уилям, му е посегнал и го е насърчавал да носи нацистка униформа за Хелоуин, както и че баща му – крал Чарлз III не го е прегърнал, след като му е съобщил за кончината на майка му принцеса Даяна. Принц Хари твърди, че решава да публикува книгата, за да се защити заради публикувани в продължение на години преиначени информации в таблоидите:

„Обичам баща си, обичам брат си, обичам семейството си и винаги съм ги обичал. Нищо в книгата или което съм правил не е било с цел да ги нараня. Но никоя институция не е неуязвима за отчетността и отговорността. Така че не можеш да си освободен и от критика. Искрено вярвам и се надявам, че сдобряването помежду ни ще отекне и въздейства на целия свят.“

Журналистът от централата на „Асошиейтед Прес“ в Лондон Джил Лоулес разказва:

„Книгата е озаглавена „Резервен“ и Хари обяснява, че препратката е към момента, в който се е родил, когато баща му – принц Чарлз, е казал на майка му: „Чудесно, даде ми наследник и резервен, работата ми приключи“. Нишката в книгата е нещастието на Хари относно ролята, която му е отредена. Едно от най-въздействащите откровения е когато Хари говори за опита си в армията, докато е служил в Афганистан. Пише, че докато е бил артилерист втори пилот на хеликоптер „Апачи“ е убил 25-има бойци талибани, който не е приемал за хора по това време, а ги е виждал като фигури на шахматна дъска, който е трябвало да бъдат премахнати.“

Това твърдение на Хари бе остро осъдено както в Афганистан, където в момента талибаните са на власт, така и във Великобритания. Според полковник Ричард Кемп – бивш военен офицер от британската армия, служил в Афганистан, с твърденията си принц Хари излага на опасност не само себе си, но и Обединеното кралство:

„Мисля, че коментарите на принц Хари за Афганистан са неблагоразумни и потенциално вредни, както за него, така и за британската армия. Коментарът му за естеството на британската армия ще подхрани джихадистката пропаганда, която се използва да подстрекава и мотивира радикализирани хора да извършват атаки срещу Великобритания.“


Заговори се и за отнемане на титлите на принц Хари и американската му съпруга Меган Маркъл. Това обаче би изискало приемането на закон в британския парламент, като така ще се наложи монархията да навлезе в активния политически живот, което тя не иска, казва конституционният експерт д-р Крейг Прескот от университета на Бангор:

„Като херцог, се очаква от принц Хари да отдаде почит и да даде клетва пред баща си, което предвид настоящите обстоятелства изглежда ще е доста трудно. Така че е възможно да не присъства на коронацията на крал Чарлз. Най-скорошната аналогия е когато Едуард VIII, херцогът на Уиндзор, не присъства на коронацията на по-малкия си брат – Джордж VI, защото напусна страната, не беше вече монарх и беше прогонен от кралското семейство.“

Принц Хари е поел в грешна посока от маркетингова гледна точка и вместо да продължава с критиките си към кралското семейство, трябва да насочи енергията си към създаването на нещо положително в света. Това е мнението на професорът по маркетинг Паулин Макларън от университета Роял Холуей, която е и съавтор на книгата „Кралска треска: британската монархия в потребителската култура“:

От цялата тази бъркотия кралското семейство трупа симпатии. Освен това се предизвиква интерес към тях. Случващото се е като сапунена опера, в която сме вложили емоциите си. И това носи единствено позитиви за кралското семейство, което иначе винаги е в опасност от това да излезе от мода и да загуби стойността си в очите на обществеността.“

А тя вече се отегчава от Хари и Меган, които все повече изглеждат като вечно вайкащи се, казва бившият кореспондент по кралските въпроси на вестник „Сън“ Чарлз Рей:

Хари иска извинение, но самият той не се е извинил на тях за нещата, които е казал или направил. Но очаква извинения от тях. Не иска институция, а семейство. Но, за съжаление, кралското семейство е семейство, но и институция. Не могат да се разделят.“

Разривът беше болезнено очевиден за всички, но книгата на принц Хари нагнетява допълнително обстановката, тъй като в нея с подробности се описват семейни спорове, които никоя фамилия не би искала да бъдат изведени наяве. Журналистът и коментатор Емили Андрюс:

Вероятността за помирение с Уилям и Чарлз в краткосрочен план е точно нула. Как може да стане това, как може да се разговаря с Хари, когато всичко, което казваш може да се повтори в телевизионно интервю?“

Но британските кралски особи не са единственото кралско семейство в Европа, в което има трусове.


В Испания крал Фелипе VI се отказа от бащиното си наследство и лишибаща сии бивш крал Хуан Карлос I от годишната му държавна субсидия в размер на почти 200 000 евро. Причината са обвинения в корупция срещу Хуан Карлос, че е получил 88 милиона евро от покойния крал Абдула на Саудитска Арабия. Фелипе също беше замесен в скандала, след като беше посочен като бенефициент на офшорен фонд от 65 милиона евро, дарени от Саудитска Арабия. Настоящият испански крал отрича да е знаел за фонда и се дистанцира от баща си. Фелипе работи за възстановяването на имиджа на монархията, като една от последните стъпки е да я направи по-прозрачна. Министърът по въпросите на правителствените отношения с парламента Феликс Боланьос обяви, че всички договори, сключвани от семейството на крал Фелипе ще бъдат общодостъпни, а сметките на двореца ще бъдат одитирани. И още:

„С наредба-закон се определя информацията, която трябва да се публикува периодично на уебсайта на семейството на Негово Величество, като тя ще е достъпна за журналисти и граждани. Това ще са например бюджетът и тримесечни извлечения от всички договори, подписани от кралския дворец, възнаграждения, подаръци и годишен отчет на дворцовите дейности. Всички подаръци, получени от кралското семейство ще бъдат описани в регистър и запазвани, за да се реши дали да останат в двореца, дали ще станат част от националното наследство или, в зависимост от естеството на подаръка, ще бъдат дарени на неправителствени организации.“

На север, в Норвегия, 51-годишната принцеса Марта Луиз се отказа от кралските си задължения и привилегии миналата година след като се сгоди за афроамериканския самопровъзгласил се шаман Дурек Верет, който е силно критикуван в скандинавската държава и често определян като измамник и теоретик на конспирациитезаради практиките си, които описва като „алтернативна медицина“:

„Вярвам, че алтернативните методи могат да бъдат важно допълнение към медицината за много хора. Акупунктура, йога, медитация или дори разговорът могат да допринесат за по-добрия живот. Не „вместо“, а „в допълнение“ към лечение, осигурено от системата за здравеопазване. Искам да продължа в тази сфера на сътрудничество и да „градя мостове“, както правя вече 20 години.“

А от 1 януари тази година четири от внуците на кралицата на Дания Маргрете II вече не са принцове и принцеси. Николай, Феликс, Хенрик и Атина са деца на втория син на Маргрете – принц Йоахим. През септември тя реши, че монархията трябва да бъде намалена и отне титлите им, но без да ги отлъчва, като аргументира решението си с това, че така внуците й ще имат повече възможност да „изградят живота си“ без „специалните съображения и задължения“ на кралските особи. Йоахим обаче беше разочарован, а Николай заяви пред журналисти, че е натъжен и объркан. И за разлика от други неотстъпчиви семейства, и въпреки че не отмени решението си, датският монарх имаше доблестта да се извини.Поне една кралска особа знае как да каже „съжалявам“.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър вече имат мобилно приложение за сравняване на цените на плодове и зеленчуци

На разположение на потребителите в Кипър вече е мобилно приложение „електронна кошница“ за цените на плодовете и зеленчуците, съобщи земеделският министър Мария Панайоту по време на предпразничната си обиколка в супермаркети.  Днес, денят преди Коледа, по традиция се очаква да бъде най-комерсиалният ден в годината, казаха от Кипърската асоциация..

публикувано на 24.12.24 в 03:22
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13