Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Полезна за страната реализация на третия мандат може да дойде само от ДБ"

Андрей Гюров: Виждаме реална опасност Гешев да получи третия мандат

"ГЕРБ показват, че за тях прокурорският чадър е много по-важен от правителството и не могат да си позволят да го загубят"

Андрей Гюров
Снимка: Савина Спасова, БНР

"Виждаме реална опасност Гешев (главният прокурор Иван Гешев - б.р.) да получи третия мандат. Отговорността е у президента Румен Радев. Решението му зависи от два основни фактора - кой има възможност да състави правителство и второ - това правителство дали ще е полезно за България. Сечението от двете условия показва недвусмислено, че само "Демократична България" ще даде положителен отговор и на двете. Полезна за страната реализация на третия мандат може да дойде само от ДБ". 

Това заяви пред БНР председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров и обясни, че споменаването на главния прокурор е заради случая с NEXO и съмненията, че има някаква цел в тази акция:

"Видяхте координираната акция, която се разгърна. Изборът за време за нейното провеждане, хвърлянето ѝ в общественото пространство. Всичко това събужда много подозрения относно какво се цели с тази акция".

"Разследвания по случая "NEXO" текат от няколко месеца и изборът това да се случи точно в четвъртък и петък преди връчването на третия мандат е доста подозрително".

По думите му от решението на президента на кого да връчи мандата ще покаже какво той иска да види в следващите дни - дали да има правителство, дали да се отива на избори или дори нещо повече.

Гюров коментира, че ГЕРБ "на хартия" заявяват, че са готови да подкрепят дълбока съдебна реформа, но "когато стане време за действие, изведнъж в 8 часа им се приспива и трябва да се прибират". Той припомни, че  от ПП много пъти са казали, че без съдебна реформа не може да има истинска промяна в политическия и икономическия живот на страната.

"ГЕРБ показват, че за тях прокурорският чадър е много по-важен от правителството и не могат да си позволят да го загубят", коментира още председателят на ПГ на ПП.

Интервюто на Диана Янкулова с Андрей Гюров в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан, близо до махала Руслан. Огънят е обхванал смесена гора. На място са огнеборци с четири противопожарни автомобила, 15 служители на Горското стопанство и доброволния отряд на Рудозем, който обслужва района с дрон. Още не е ясно точно колко е засегнатата площ. Основната задача на екипите..

публикувано на 08.07.25 в 21:38

Пожарите край Арбанаси се разрастват

Пожарите край Арбанаси се разрастват. В гасенето се включиха два военни хеликоптера и противопожарни автомобили и екипи от половин Северна България. Кметът на Велико Търново Даниел Панов активира системата "БГ Алърт" (BG-ALERT) с предупреждение за населението да избягва придвижване към Арбанаси, местността "Гарга баир" и хижа "Божур"...

публикувано на 08.07.25 в 21:28
Доналд Тръмп

Тръмп: Това, че Путин се държи "любезно", не означава нищо

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп насочи гнева си към Путин по време на среща с представители на кабинета в Белия дом тази вечер. Тръмп разкри във вторник, че руският му колега Владимир Путин често може да бъде "много любезен", но отбеляза, че това "не означава нищо" по отношение на разрешаването на конфликта в Украйна...

публикувано на 08.07.25 в 20:41
Снимката е илюстративна

Пожарът край Белово е напълно овладян

Пожарът в горския фонд край Белово е напълно овладян. Овъглени са 10 декара иглолистна гора. В момента се потушават отделни огнища. В гасенето се включиха пожарникари, горски служители и доброволци от Белово, Велинград и Батак, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На този етап няма основание за притеснение..

публикувано на 08.07.25 в 20:41

Съдът в Разград постанови мярка "домашен арест" за шофьора, причинил катастрофа с трима загинали

Окръжният съд в Разград постанови мярка за неотклонение "домашен арест" за 19-годишния шофьор, причинил катастрофата, при която преди дни загинаха трима души пред заведение в града, предаде БТА. Това съобщи заместник-окръжният прокурор Радослав Батанов. Той тепърва ще преценява дали да атакува съдебното определение, мотивирано с младата..

публикувано на 08.07.25 в 20:31

Тръмп разкри, че може да въведе мита от 50% за медта и от 200% за фармацевтичните продукти

Президентът Доналд Тръмп заяви, че ще обяви мито от 50% върху вноса на мед, опитвайки се да стимулира производството в САЩ на метала, който е от решаващо значение за електрическите превозни средства, военното оборудване, електропреносната мрежа и много потребителски стоки, предаде Ройтерс. Той заяви пред репортери на заседание на..

публикувано на 08.07.25 в 20:30

Продължава гасенето на пожара край Арбанаси

Продължава гасенето на пожара, който се прехвърли в горите на Арбанаси между Велико Търново и Горна Оряховица. На място са всички противопожарни автомобили от двете общини. Чака се хеликоптер, който да се включи в гасенето, защото районът е труднодостъпен. За движение е затворен пътят през Арбанаси. Пожарът най-вероятно е тръгнал в късния..

публикувано на 08.07.25 в 20:11