Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сензори за измерване качеството на въздуха стимулират учители и ученици да проветряват класните стаи

Снимка: Ани Петрова

130 сензори за измерване качеството на въздуха работят от края на миналата година в три училища и една детска градина в РусеТе са предоставени безвъзмездно от фирма за внос на безжични смарт устройства, която е и инициатор на кампанията "Знаеш ли какво дишаш?". Цел на тази кампания е да повиши обществената информираност за рисковете за здравето, които крие лошото качество на въздуха. 

Дарените устройства измерват влажността, температурата и количеството на въглеродния диоксид в класните стаи на Математическата гимназия "Баба Тонка", на основните училища "Любен Каравелов" и "Отец Паисий", както и в занималните на частна детска градина. Те са монтирани в детската градина и трите училища в Русе през ноември миналата година. 

Какво измерват те, както и какви са рисковете при установени отклонения от нормите за въздуха, обяснява Христо Атанасов, изпълнителен директор на компанията, дарила датчиците: 

"Датчиците измерват температура на въздуха на помещението, влажност, съдържание на въглероден диоксид. Ако температурата е ниска, ставаме податливи на вируси, ако е висока - ставаме разфокусирани. Ако влажността е висока, по-бързо и лесно се разпространяват вируси, могат да се активират заболявания на кожата, очите, алергии. При по-висока влажност може да се образува и мухъл. Въглеродният диоксид над нормата води до среда, подходяща за разпространение на вируси, започваме да не сме фокусирани, чувстваме се отпаднали, спи ни се". 

Какво показват измерванията на показателите на въздуха в помещенията на трите училища и детската градина в Русе? 

"Температурата е в нормални граници. Лятото ще е интересно какво ще е охлаждането, защото повечето училища нямат охлаждане. За влажността все още няма данни. Пиковите стойности на въглероден диоксид достигат до 3-4 пъти над приетите норми... Средни стойности между всички стаи и всички училища, които мерим, са два пъти над нормата". 

Два и половина месеца след монтажа на устройствата средните стойности на въглеродния диоксид във въздуха на помещенията намаляват с 30 до 40 на сто. Обяснението: "Учителите и учениците се сещат, че трябва да се проветри". 

Ако стойностите на въздуха са извън норма, датчиците могат да сигнализират със звук или с LED индикатор, което обаче пречи на учебния процес. За да не се пречи на работата на учители и ученици, е избран друг вариант, при който датчиците предоставят информация за качеството на въздуха, без да сигнализират за това звуково - през безжична мрежа предават данните на сървър и учителите имат акаунти, за да проверят, директорът има екран.  

Освен монтиране на датчици в класните стаи кампанията "Знаеш ли какво дишаш?" предвижда и обществени дискусии по темата за качеството на въздуха, който дишат децата и учениците в градините и училищата. Една от тях вече се състоя наскоро в Русе. Други осем обществени дискусии за качеството на въздуха в училищата и детските градини предстои да се проведат в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Плевен, Велико Търново и Видин. 

Сензори за качеството на въздуха функционират и в занималните на една от детските градини в града. Градината функционира като ведомствена към верига частни лечебни заведения, в които работят родителите на децата. Алис Муртезова, административен директор на веригата, разказва: "Родителите бяха предварително уведомени. И те се съгласиха. Първите седмици наблюдавахме стойностите непрекъснато. Повиши се самоконтролът на педагозите и помощния персонал, направиха си график за проветряване на помещенията. Не сме позволявали на датчиците да се активират". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36