Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Криптополитика или обикновена шарлатания

Снимка: Ани Петрова

Старогръцкият глагол κρύπτω означава крия, покривам. От старогръцки думата е преминала в латински, където прилагателното crypticus означава скрит, покрит. През последните дни това стана една от най-споменаваните думи у нас, поради финансови, политически, а и общокултурни причини. Най-напред избухна скандала около криптовалутната компания NEXO. После се оказа, че служители на въпросната компания са превеждали почти идентични високи суми на формацията ДБ. А най-накрая вестник "Ди Велт" написа нещо, което всички в България отдавна знаем, а именно, че българско оръжие е изпращано тайно в Украйна. Тоест налице е помощ, която не е обявена така, както правят в останалите държави – явно и пред всички. Говорим за криптоподкрепа, или криптоспасяване на Украйна, ако перефразириме статията на германския вестник.

Оказва се, че най-важните неща в България, свързани с политиката, финансите, международните отношения, се правят скришом. Правят се тайничко, на тъмно, под сурдинка. Изглежда, че хората, които се занимават с подобни дейности, усещат, че нещо не е наред и затова държат делата им да останат скрити. Или пък ги осветляват в момент, когато преценят, че това може да им бъде от полза. Организаторите на доставките на оръжия за Украйна доскоро са крили какво са вършили по въпроса, а сега се хвалят със стореното, надявайки се то да им донесе още точки в състезанието "Кой е по, по, най-евроатлантик". Още в качеството си на премиер, а и във времето след като скоропостижно се прости с високия пост Кирил Петков не спираше да повтаря, че никога не сме давали оръжия на Украйна. Пред журналиста от Ди Велт обаче Петков разказва съвсем друга история. Според нея именно даденото от България оръжие оказало огромна помощ на Киев.

Простият извод от това разноговорене е, че бившият премиер Петков съзнателно е заблуждавал българското общество, твърдейки доскоро, че не даваме оръжия на Украйна. В това, разбира се, отново няма никаква новина. Няма как да забравим как започна политическата си кариера Петков. Започна я с класическа шарлатания, ставайки министър в нарушение на разпоредбите на българската Конституция. Както добре знаем, денят си личи по заранта. Така че, ако пътят в политиката на един човек започва с мошенгии, няма как да очакваме следващите му действия да се отличават с честност и принципност.

Доста наивно е да смятаме, че партии, ръководени от подобни личности, ще направят някаква генерална промяна в обществено-политическия ни живот. Единственото, което отличава подобни "модерни", "иновативни", "креативни" политически структури от предшествениците им в управлението е, че се опитват да крадат по-изискано. Едните оперират с пачки, другите с криптовалута. Различни са средствата, но целта е една и съща. Да бъде използвано пребиваването във властта за осигуряване на личен просперитет. Това е пътеводната мисъл при действията на почти целия политически елит.

За да задоволят колкото се може по-добре и по-бързо материалните си щения, управляващите в България изпълняват безпрекословно всички указания, идващи от Големите чуждестранни началници. Защото знаят, че ако са пределно изпълнителни, началниците ще ги оставят да си правят каквото си искат. Може да е кучи син, но е наш кучи син – смята се, че това са думи, произнесени от американския президент Франклин Делано Рузвелт в края на 30-те години по адрес на тогавашния никарагуански диктатор Анастасио Гарсия Сомоса. Той наистина е бил голяма гад, но тъй като послушно е изпълнявал всички нареждания, идващи от Вашингтон, "лидерите на свободния свят" не са обръщали никакво внимание на престъпленията му.

Много наши политици, особено тези, претендиращи да бъдат физическото въплъщение на "промяната", "новото", "модерното", действат по същата схема. Козируват на всяко чуждестранно нареждане, надявайки се, че по този начин няма да им бъде потърсена сметка за криптофинансовите и криптополитическите им начинания. И са прави. Чуждите шефове няма да направят нищо, дори и когато шарлатаниите на техните "креативни" и "иновативни" мъпети личат от километри. Обаче ние можем да направим много. Като започнем с това да не гласуваме за криптополитици, т.е. за измамници, политически некоректно казано.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11