Криминалната литература е любима на българските читатели, но нямаме съвременни ярки български автори в този жанр. Така обясни в "Закуска на тревата" идеята за националния конкурс за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ неговият създател Момчил Шивачев, завеждащ на отдел „Обслужване на читатели“ в Регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново:
„Мисля, че криминалният жанр не е особено добре застъпен в България. Ние нямаме аналози, нека да не звучи претенциозно, на Дейвид Балдачи, Дан Браун, Стив Бери, Матю Райли – автори, които са на върха в световните класации по продажби. Читателите на библиотеката също имат огромен интерес по принцип към този тип литература. Така се роди леко спонтанно идеята да организираме и ние конкурс за написване на криминален разказ. Евентуално да се роди някой, с наша помощ, по-именит, по-известен, по-четивен български писател“.
16 разказа се включиха в конкурса в първото му издание през миналата година. Сега творбите са 166 на автори от цялата страна. Най-възрастният участник в тазгодишното издание на националния конкурс за криминален разказ е 78-годишен мъж от Пловдив, а най-младите автори са 12-13-годишни деца от Варна и Бургас, разказа Момчил Шивачев и обобщи сюжетите в разказите за конкурса:
„Доста автори се бяха ориентирали към битова тематика, имаше дори хумористични разкази, леко криминални, имаше и доста зловещи, кървави сюжети, особено от младата аудитория. Имаше и обикновени разкази, които е малко трудно да се нарекат като криминални, но все пак те със своята човещина бяха дълбоко затрогващи журито“.
Криминалните разкази бяха оценявани от четиричленно жури, в което беше и криминалният репортер и кореспондент на вестник „Труд“ във Велико Търново Веселина Ангелова:
„Оказа се, че има много пишещи хора, грамотни, с фантазия, с въоръжение. Има много общи черти между криминалния разказ и оперативната криминална журналистика. Така, както ние, журналистите, пресъздаваме криминалните събития, така и в разказите се започва с някакво действие и целият материал държи в напрежение читателя до края“.
Четири от 166-е разказа са декласирани, защото са били пълно плагиатство от творби на световни творци, коментира библиотекарката Стела Димитрова, член на журито. Похвално е участието на учениците, посочи Димитрова:
„Пишещите деца са четящи деца и това ни възвръща вярата в младото поколение, че чете и ще чете. „Травма“ е много добър разказ, набляга се на психологията, какво може да се случи след насилие. „Единени“ засяга друг аспект, малко стил Стефани Майер, „Двамата“ е много добър, който заема нашето трето място“.
Двама мъже си поделят третото място в националния конкурс за криминален разказ на великотърновската регионална библиотека. Горнооряховецът Стефан Митев е описал история от Съединените щати в разказа си „Гонка в Балтимор“.
„Като във всеки по-голям град, не само в Щатите, навсякъде, и в България, всекидневно се случват неприятни неща. Много хора са настроени към грешки, с които да спечелят нещо. От там идват и престъпленията. Радвам се, че сте оценили моя разказ“.
Неоценен от близките му хора разказ „Двамата“ на плевенчанина Красимир Христов е другата творба, класирана на трето място:
„Всеки един от нас има такива двама. Аз се опитах да напиша една любовна история по криминален начин или криминална история по любовен начин – всеки може да прецени как да я възприеме. Мотивацията да я изпратя за вашия конкурс беше такава, че в края на краищата никой от моите близки не го хареса. Реших да го представя на хора, които са с по-различно виждане за подобен разказ и очевидно не съм сгрешил“.
Второто място журито присъди на Евгения Динева от София за разказа ѝ „Единени“.
Лауреат на второто издание на конкурса за криминален разказ „(Не)разкритият случай“ е 27-годишната учителка от Русе Памела Леонидова с творбата си „Травма“:
„Историята в моя разказ е свързана с психическата нестабилност и това какво една травма може да причини на човек и как ние успяваме да превъзмогнем тази травма или по-скоро не успяваме. Понякога човек просто се заключва в себе си, измисля си един несъществуващ свят и успява по този начин да продължи да живее, защото, ако не осъзнае травмата, не може да продължи да живее“.
Победителите конкурса получиха криминална литература, парични премии и картини.
Още по темата в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..