Около 400 туристи, блокирани в подножието на Мачу Пикчу заради размириците в Перу, които взеха от декември насам вече 46 жертви и продължават в столицата, бяха евакуирани вчера от властите, които затвориха прочутия археологически обект от епохата на инките, предаде АФП.
Вчера следобед 418 туристи от страната и чужбина бяха прехвърлени от село Мачу Пикчу до Куско – столицата на инките и туристическа столица на Перу, обяви министерството на туризма в Туитър.
Ведомството публикува снимка на влак, който свързва двете селища, и друга – на туристите, превозвани с него. До Мачу Пикчу може да се стигне само пеша или с този влак. Пискаучо е най-близкото село до Мачу Пикчу, свързано железопътната мрежа, отбелязва БТА.
Туристите бяха блокирани до обекта от няколко дни, тъй като протестиращите повредиха железния път. Чужденци от цял свят се бяха регистрирали в петък в списъци за евакуация.
Вчера сутринта властите обявиха затварянето на мрежата от пътеки на инките и цитаделата Мачу Пикчу поради социалната ситуация и в интерес на сигурността на посетителите, се казва в съобщение на министерството на културата. През декември около 300 туристи вече бяха блокирани до Мачу Пикчу, преди да бъдат евакуирани със специален влак, в който имаше и железничари, които да ремонтират релсите под надзора на правоприлагащите органи.
Внушителната цитадела на инките е главна туристическа атракция, която привлича повече от милион посетители годишно, но броят им в последно време беше намалял заради ковид ограниченията.
Туризмът, който е жизненоважен за икономиката на Перу, осигурява между 3 и 4 процента от БВП и гарантира заетост на перуанци от всички социални слоеве, отбелязва АФП.
Вчера сутринта от раните си, получени предния ден, почина още един демонстрант. Той е пострадал при сблъсъци с полицията в южния район Пуно, близо до границата с Боливия.
Около 46 души са били убити досега в няколкоседмичните сблъсъци, а други девет са станали жертва на пътни инциденти, свързани с барикадите, издигнати по време на протестите.
Алфонсо Баренечеа от отдела на прокуратурата за превенция на престъпността каза за местно радио, че в Националния университет „Сан Маркос“ в Лима са арестувани 205 души за незаконно влизане на територията на кампуса и предполагаема кражба на електронни устройства. Късно в петък група маскирани протестиращи нахлуха в кампуса и отстраниха охраната, след като отнеха от служителите бронирани жилетки и лични предпазни средства, обяви висшето училище.
Във видеоклипове, разпространени онлайн, се вижда как бронирана кола разбива врата в столичния университетски комплекс, за да отвори път на силите за сигурност.
Протестите, започнаха да разтърсват Перу, след като през декември бившият президент Педро Кастильо беше отстранен. Той се опита да разпусне законодателния орган, за да избегне процедура по импийчмънт.
Безредиците, които до тази седмица бяха съсредоточени в южната част на Перу, накараха правителството да разшири извънредното положение до още 6 региона, ограничавайки някои граждански права.
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..