"Въпреки значимите суми, които се отделят за водни проекти, загубите на вода не намаляват".
Това каза пред БНР Катерина Раковска, експерт "Политики и биоразнообразие" във WWF България.
Европейската комисия одобри оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Ефективното използване на наличното финансиране е от ключово значение за опазване на природните ресурси. По отношение на приоритет „Води“ WWF България ще следи за по-добри резултати на проектите за водоснабдителната мрежа.
В инфраструктурните мерки за обществено водоснабдяване на градовете WWF и други неправителствени организации предлагат разходомери на различните участъци, обект на финансиране по програмата. Това е необходимо, за да има реални резултати за намаляване на загубите на вода по водоснабдителната мрежа. Въпреки обширната аргументация за това и дългата размяна на кореспонденция между Управляващия орган (УО) и НПО, засега това предложение бе отхвърлено.
"Предложихме да може да се измерва количеството вода поне в рамките на проектите, финансирани по тази оперативна програма", уточни Раковска.
Загубите на вода имат социално-икономически и екологични аспекти. Необходимостта от борба с недостига на вода и доброто управление на водите нараства поради изменението на климата. Освен за нуждите на хората, водите са необходими и за поддържане на природните екосистеми. Цените на водата вече предизвикват напрежение в някои български градове, а недостигът ѝ може да доведе до натиск за отнемане на повече вода от природните екосистеми, някои от които вече страдат от воден стрес. Именно адаптирането към изменението на климата е основна цел на фондовете, финансиращи програма „Околна среда“.
За да се гарантира ефективност обаче, резултатите трябва да може да бъдат измерени. „Анализ на водностопанската инфраструктура“ от 2012 г, сочи, че средните загуби на вода във водоснабдителната система за страната са 60%. Осем години по-късно, в Годишния доклад за водния сектор за 2020 г. на Комисията за енергийно и водно регулиране се посочва, че общите загуби на вода във водоснабдителните системи са 60%. Излиза, че за този период, независимо от инвестираните милиони евро, няма никакъв напредък в намаляването на загубите на вода във водоснабдителната мрежа.
От WWF България цитират анализ, в който се признава, че част от загубите са неправомерно ползване на вода (кражби). Снабдяването на водопроводната мрежа с измервателни съоръжения в отделните участъци, подлежащи на рехабилитация по програма „Околна среда“, би позволило контрол върху водните количества, както и противодействие на загубите и кражбите на вода.
Най-големият бюджет на новата програма „Околна среда“ е този на приоритет „Води“ – 715 410 000 евро или 40% от общия бюджет. Понастоящем програмата не включва индикатор за намаляване загубите на водите на ниво програма. В ОПОС 2014 – 2020 такъв индикатор има единствено на ниво проект. Данни за проектите като дейности и индикатори са публични чрез Информационната система за управление и мониторинг на средствата от ЕС в България 2020.
Преглед на показателите за загуба на вода на всички проекти за рехабилитация на водната инфраструктура в ОПОС 2014 – 2020 г. показва, че намаляването на загубите на вода варира от 2,47 до 22,3 %, като средното подобрение на загубите на вода е под 10 %. Тук обаче се включват само индикативни данни, а не реално постигнатото. Изискване проектите да представят публично реално постигнатите резултати от загубите на вода всъщност няма. Описанието на действителните резултати в годишните технически доклади на програмата е обобщено и това не позволява да се да разберат постиженията на отделните проекти.
От организацията посочват, че "стъпка напред е направена на заключителното заседание на работната група по изработване на програмата, като Управляващият орган е приел измервателните съоръжения като допустими разходи. Това е недостатъчно, защото включването им зависи от добрата воля на бенефициентите по проекта, а не е задължително изискване на финансиращия орган. Затова в процеса на изпълнение на програмата WWF ще следи как се развива този процес и ще продължи да настоява за въвеждането на задължително изискване за измервателни съоръжения на ниво проект".
Интервюто на Георги Марков с Катерина Раковска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Продължават израелските удари в Ливан и Сирия. Съобщава се за десетки загинали. 15 души са били убити при израелски удари по жилищни сгради в Дамаск, съобщиха сирийските държавни медии. Израел заяви, че атаките са били насочени срещу военни обекти и централата на групировката "Ислямски джихад". Целите са били разположени в предградията Мазех и..
Днес е последния срок, в който лозарите могат да кандидатстват за подпомагане за борба с вредителите. Бюджетът на държавната помощ за 2024 година е 5 млн. лв. Подпомагането на производители на винено и десертно грозде, има за цел да компенсира част от направените разходи за закупуване на продукти за растителна защита срещу вредители по..
Жители на два квартала и вилната зона на Мездра планират пореден протест с настояване да се осигури директен достъп до имотите им, който ще бъде ограничен след модернизацията на международния път Е-79 в района. Модернизацията на международния път Е79 между Ботевград и Мездра включва изграждането на допълнителни ленти в двете посоки на..
"Пътна полиция" ще глобява от днес шофьорите, които не са сменили летните гуми на автомобилите си със зимни. При проверките, които са част от започналата акция "Зима", ще се следи за техническата изправност на колите и на осветителните им системи. Ще бъдат измервани протекторите на гумите. По закон от 15 ноември до 1 март автомобилите..
Украинският президент Володимир Зеленски възнамерява да изложи следващата седмица план от 10 точки за гарантиране на вътрешната сигурност, който, наред с други въпроси, разглежда енергийните доставки и производството на оръжие, предаде ДПА. В плана се разглежда и културния суверенитет на Украйна, който обхваща културното й наследство и..
Европейският парламент настоя със специална резолюция за по-строги санкции на срещу т.нар. "сенчест флот" за износ на петрол от Русия, който осигурява ключов финансов ресурс за войната й в Украйна. Русия използва стари танкери, често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров петрол и нефтопродукти в чужбина. Това става въпреки..
Депутатите се събират за трети опит да изберат председател на 51-вото НС. В първите две гласувания кандидатите бяха петима, а до балотаж стигаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и предложеният от ПП-ДБ бивш регионален министър Андрей Цеков. Заседанието започва в 11часа. Първото пленарно заседание на 51-вия парламент продължава вече пети ден. Дотук..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..