Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Кралят на ужаса разказва „Приказка“

Разговор в „Изотопия“ за последната книга на Стивън Кинг с писателя и кинокритик Благой Иванов и с Антон Велчев от издателството, разпространяващо книгата

Във всеки от нас има тъмен кладенец, той никога не пресъхва. Можете да пиете от него, но на свой риск, защото водата в него е отровна.

Думи от последната книга на Стивън Кинг, озаглавена „Приказка“ (Fairy Tale). Романът излезе официално на 6 септември 2022 г. - 656 страници в превод на Катя Перчинкова.

Каква история ни е подготвил този път Кинг…“Тайна, пазена цял живот! История, на която никой не би повярвал...“

В центъра на историята е 17-годишният Чарли Рийд – на пръв поглед обикновен тийнейджър, но носещ на плещите си тежко бреме. Чарли наследява ключ към скрито приказно царство, намиращо се в кладенец и се озовава в окото на бурята, където се води битка между силите на доброто и злото.  

История за отчаянието, самотата, бягството от прогнилата реалност на битието. За разбитото от алкохолизма на бащата детство, но и за огнения блясък на надеждата за промяна към по-добро. За битките, които се налага да водим, когато най-малко сме готови за това. Защото не всички приказки започват с….“Имало едно време“.

За романът „Приказка“ и всичко около него си поговорихме в студиото на „Изотопия“с писателя, кинокритик и любител на зомбита - Благой Иванов, както и с Антон Велчев от издателството, което разпространява книгата.

Благой Иванов: „Това е роман, който съчетава две много любими неща на Стивън Кинг – хорърът и фентъзито. Това е нещо, което той експлоатирал многократно в няколко свои романа. Очаквам тук той да се обърне към това, което умее най-добре – психологията и темата за порастването. Тези две теми, които са толкова важни за него.“


Бягството от реалността не е винаги към по-добро място. Това сме свикнали вече да виждаме в сюжетите на Стивън Кинг. Става въпрос за бягство през сериозни изпитания, през които преминаваш и се завръщаш по някакъв начин променен, което е и приказен архетип. Не случайно романът се казва „Приказка“.

Антон Велчев: „Можем да определим книгата на Кинг като „наслада“. Тя е написана точно с тази цел. Мотивацията за нея идва от един въпрос, който авторът си задава в началото на пандемията – „Какво може да напишеш, което да те направи щастлив?“. Явно всички сме имали нужда от спасителна доза забрава и бягство. В тази книга Кинг разказва за бягство в история за всички велики истории. Те са донесли много наслада на него и на всички читатели, а и са го изградили като автор. Виждаме например приказките на Братя Грим, но в нерафинирания им вариант, в които присъства хорърът в много голяма степен и в които щастливият финал е по-скоро изключение.“

В романа има и препратки към истории на Кинг, като  „Талисманът“, „Тялото“, както и към такива на други автори, като „Хрониките на Нарния“ и „Нещо зло се задава“ на Рей Бредбъри, която присъства и буквално в сюжета на книгата.

„Приказка“ е една ода на признателност към жанра.

А както на много от романите на Кинг и на този се готви екранизация. Британският режисьор Пол Грийнграс се е наел да режисира и продуцира предстоящия филм, базиран на „Приказка“. Грийнграс е известен с екшън-трилър поредицата си за Джейсън Борн.

Целият разговор за „Приказка“ на Стивън Кинг може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34