Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Кралят на ужаса разказва „Приказка“

Разговор в „Изотопия“ за последната книга на Стивън Кинг с писателя и кинокритик Благой Иванов и с Антон Велчев от издателството, разпространяващо книгата

Във всеки от нас има тъмен кладенец, той никога не пресъхва. Можете да пиете от него, но на свой риск, защото водата в него е отровна.

Думи от последната книга на Стивън Кинг, озаглавена „Приказка“ (Fairy Tale). Романът излезе официално на 6 септември 2022 г. - 656 страници в превод на Катя Перчинкова.

Каква история ни е подготвил този път Кинг…“Тайна, пазена цял живот! История, на която никой не би повярвал...“

В центъра на историята е 17-годишният Чарли Рийд – на пръв поглед обикновен тийнейджър, но носещ на плещите си тежко бреме. Чарли наследява ключ към скрито приказно царство, намиращо се в кладенец и се озовава в окото на бурята, където се води битка между силите на доброто и злото.  

История за отчаянието, самотата, бягството от прогнилата реалност на битието. За разбитото от алкохолизма на бащата детство, но и за огнения блясък на надеждата за промяна към по-добро. За битките, които се налага да водим, когато най-малко сме готови за това. Защото не всички приказки започват с….“Имало едно време“.

За романът „Приказка“ и всичко около него си поговорихме в студиото на „Изотопия“с писателя, кинокритик и любител на зомбита - Благой Иванов, както и с Антон Велчев от издателството, което разпространява книгата.

Благой Иванов: „Това е роман, който съчетава две много любими неща на Стивън Кинг – хорърът и фентъзито. Това е нещо, което той експлоатирал многократно в няколко свои романа. Очаквам тук той да се обърне към това, което умее най-добре – психологията и темата за порастването. Тези две теми, които са толкова важни за него.“


Бягството от реалността не е винаги към по-добро място. Това сме свикнали вече да виждаме в сюжетите на Стивън Кинг. Става въпрос за бягство през сериозни изпитания, през които преминаваш и се завръщаш по някакъв начин променен, което е и приказен архетип. Не случайно романът се казва „Приказка“.

Антон Велчев: „Можем да определим книгата на Кинг като „наслада“. Тя е написана точно с тази цел. Мотивацията за нея идва от един въпрос, който авторът си задава в началото на пандемията – „Какво може да напишеш, което да те направи щастлив?“. Явно всички сме имали нужда от спасителна доза забрава и бягство. В тази книга Кинг разказва за бягство в история за всички велики истории. Те са донесли много наслада на него и на всички читатели, а и са го изградили като автор. Виждаме например приказките на Братя Грим, но в нерафинирания им вариант, в които присъства хорърът в много голяма степен и в които щастливият финал е по-скоро изключение.“

В романа има и препратки към истории на Кинг, като  „Талисманът“, „Тялото“, както и към такива на други автори, като „Хрониките на Нарния“ и „Нещо зло се задава“ на Рей Бредбъри, която присъства и буквално в сюжета на книгата.

„Приказка“ е една ода на признателност към жанра.

А както на много от романите на Кинг и на този се готви екранизация. Британският режисьор Пол Грийнграс се е наел да режисира и продуцира предстоящия филм, базиран на „Приказка“. Грийнграс е известен с екшън-трилър поредицата си за Джейсън Борн.

Целият разговор за „Приказка“ на Стивън Кинг може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52