През 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на големия български хоров диригент Михаил Милков - дългогодишен ръководител на Смесения хор на БНР.
Оценка за Милков дава дългогодишният ръководител на Музикалните състави на БНР - големия наш композитор Георги Минчев:
“Той бе еталон за творческа безкомпромисност, педантично строг към себе си и колегите, но невероятно отзивчив и добронамерен.“
Михаил Милков е роден на 22 януари 1923 г. в Лом. Завършва Музикалната академия в София, учи хорово диригентство при Светослав Обретенов. Още като студент ръководи хоровете на фабрика „Пролетарии“ и на Медицинската академия. От 1954 г. е диригент на хор „Родна песен", с който постига първите си блестящи успехи - първа награда на полифоничния хоров корнкурс в Арецо, Италия, през 1967 г. Две години по-късно е класиран като най-добър хор в конкурса на Би Би Си „Нека пеят народите“. Милков ръководи в различни периоди мъжкия хор „Кавал“ и русенския хор “Дунавски звуци“ - с него гостува в Париж и под диригентството на Рикардо Мути хорът участва в изпълнието на ораторията „Иван Грозни“ от Прокофиев.
Но най-значима е работата на Михаил Милков със Смесения хор на БНР, продължила 40 години. Повече от 500 са записите, направени от този състав за фонотеката на БНР - от песни до мащабни ораторрии и кантати, сред тях и огромно количество български творби. Висок професионализъм хорът демострира и със самостоятелните си концертни участия, гостувания в чужбина, работа с най-големите диригенти на нашето съвремие: Хербет фон Караян, Каудио Абадо, Рикардо Мути и др. Милков организира и камерен мъжки хор, с който през 1981 и 1983 г. участва в спектаклите на операта „Лоенгрин“ от Вагнер в Миланската Скала.
Михаил Милков напусна този свят на 17 януари 2003 г. В Златния фонд се съхранява негово интервю от 1972 г., в което говори за работата си със Смесения хор на БНР. Чуйте в звуковия файл.
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...