Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малко трима души са загинали при руски удари срещу Херсон

Снимка: Twitter/ Зеленски

Най-малко трима души са загинали при руски удари по украинския град Херсон, твърдят местните власти, цитирани от "Ройтерс". По-рано украинските военни обявиха, че са отблъснали руско нападение в района на Благодатне в източната част на Донецк. 

Междувременно руската частна военна група „Вагнер“ твърдеше обратното – че е поела контрол върху населеното място. Интензивни остават военните действия в района на град Бахмут. 

От главния щаб на украинските въоръжени сили твърдят, че са отблъснали руски атаки в районите на 13 селища в Донецк. Украйна освен това наложи нови санкции на 182 руски и беларуски компании и на три физически лица. Техните услуги се използвали за превоз на военна техника и войници с железопътен транспорт. Активите на засегнатите компании в Украйна се блокират и ще бъдат използвани за отбраната на страната.  

„Украйна се нуждае конкретно от ракети с голям обсег, за да не могат нашествениците да разрушават украинските градове, използвайки ракетни установки, разположени далеч от фронтовата линия“, заяви президентът Володимир Зеленски.  

В момента текат ускорени преговори между Киев и съюзниците му за доставки на такива ракети с голям обсег, заяви съветникът на украинския президент Володимир Зеленски Михайло Подоляк.

Той освен това намекна за връзка между предполагаемата военна подкрепа на Иран за Русия, изразяваща се в доставката на дронове камикадзе „Шахид“ – нещо, което Техеран отрича, и няколко експлозии от тази нощ в Иран. Министерството на отбраната на Ислямската република съобщи, че завод за боеприпаси в град Исфахан в централната част на страната е бил атакуван с безпилотни апарати. 

Малко по-рано пък пожар е избухнал в петролна рафинерия в северозападен Иран, като причините за втория инцидент все още се изясняват. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мишел О'Нийл

Първият министър на Северна Ирландия отказа нощувка в "Уиндзор"

Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна вечеря, организирана от монарха тази вечер, съобщи вестник "Дейли телеграф". Докато първите..

публикувано на 12.02.25 в 09:02

Един човек загина при ракетна атака срещу Киев

Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..

публикувано на 12.02.25 в 08:44
Финансовият министър Теменужка Петкова

Финансовият министър обсъжда с НСОРБ параметрите на бюджета за общините

Министърът на  финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..

публикувано на 12.02.25 в 08:40
Милена Стефанова

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..

публикувано на 12.02.25 в 08:37

Парламентът на Гърция ще направи четвърти опит да избере президент

Гръцкият парламент предстои да избере новия президент на страната на четвърти тур от гласуването. Кандидатът на управляващата партия "Нова демокрация" - бившият председател на парламента Константинос Тасулас се очаква да събере необходимото мнозинство от 151 гласа. Той получи 160 гласа в предишните три вота, но те не бяха достатъчни,..

публикувано на 12.02.25 в 08:27
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: Нищо за бюджета не е коментирано с нас до момента

Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите, като причините за това са различни. Това заяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. "Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система ", подчерта той, след като вчера от синдиката представиха анкета за..

публикувано на 12.02.25 в 08:14
Клаус Йоханис

Клаус Йоханис се оттегля официално от поста на президент на Румъния

Румънският президент Клаус Йоханис се оттегля официално днес. Мандатът на 65-годишния Йоханис, който заема поста от 2014 г., изтече на 21 декември миналата година. Седмици преди това той обяви, че ще остане до избирането на нов държавен глава, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори, спечелен..

публикувано на 12.02.25 в 08:14