Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летището в Русе-между инвестиционните намерения и опазването на архитектурното наследство

Снимка: БГНЕС

Общинските съветници в Русе дадоха възможност на български инвеститор да оперира летището в дунавския град. Фирмата, която предстои да го направи, обединява интересите на две компании. Първата е на бизнесмена Христо Крушарски, познат във футболните среди като собственик на „Локомотив“ Пловдив.


До месец май да се направи пистата с осветление и оградата й, за да може да извършваме полети. След това започва по-сложната дейност-асфалтиране на пистата, възстановяване и оборудване на терминала за полети. Трябва да се случи до 3 години. Вътрешните полети не са проблем. Те могат да се осъществяват и в сегашното състояние, но през деня. В рамките на 3-4 години би трябвало летището да придобие статут за извършване на международни полети“, посочи Крушарски.

Втората фирма е на Антони Търницов, който се занимава с проекти в авиацията. Бившият кмет на Русе -Елеонора Николова, пък внесе предложение, което да обвърже инвеститорите.


„Ние сме сигурни за първите две години и никак не сме сигурни за останалите. Затова бих попитала дали не е възможно да се работи на етапи“.

Анета Василева, която е архитектурен историк, критик, публицист и доктор по История и теория на архитектурата, напомни в предаването „Хоризонт за вас“, че летището има и културна, а не само икономическа стойност.

„Летището в Русе е проектирано от един изключително добър русенски архитект - Йордан Бояджиев в периода 1972-76 година. То е сред най-емблематичните примери за завършен архитектурен следвоенен модернизъм. Има обвързаност на всички елементи и изключително ниво на детайлите. От няколко години е във фокуса на внимание на експерти в областта на опазването на културното наследство“.

Положителните новини за инвеститорския интерес трябва да вървят успоредно с информацията, че тази сграда беше оценена като недвижимо културно наследство от национално значение, посочи още тя.

„Това се случи на 19 декември 2022 г и беше гласувано единодушно от Експертен съвет към Министерството на културата. Ценността може само да помогне и не бива да бъде разглеждана като пречка за икономическото развитие на града“.

В момента съдбата на летището е в една неопределена зона, разясни Василева.

Тя е гласувана като културна ценност от национално значение, но предстои издаване на официална заповед от министъра на културата, за да може летището формално да попадне в защитата на Закона за културното наследство. Ако той не подпише тази заповед, концесионерите не са длъжни да се съобразят с оценката и описанията как да бъде третирана тази сграда в бъдеще“.


Статутът не е нещо страшно, което задължително пречи на инвестиционните интереси, обясни тя.

„Напротив-добавя стойност и помага за развитието на средата и сградата. Не бива да бъде приеман като ограничение, а като допълнителен стимул за развитие. Трябва да има балансиран подход между това какви са определените изисквания, обвързани с ценността на сградата и адаптацията й. Необходимо е успоредно да работят специалисти от много сфери. Това ще направи финалните проекти по-интересни“.

Тя посочи, че в общественото пространство витаят слухове, че процедурата по отдаване на концесия се провежда изключително бързо, за да се изпревари издаването на заповед от Министерството на културата.

Да се опитаме да действаме предварително, когато говорим за сгради от националното културно наследство, а не когато багерите вече са на място, призова Василева.

„Съвременната българска архитектура ще стане по-добра, когато старото и наследеното не се възприема като спирачка на инвестиционните интереси, а ни помага да произвеждаме по-богата и многопластова съвременна архитектура

Цялото интервю на Спас Крайнин с Анета Василева може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският президент Владимир Путин.

Путин: Русия трябва да се възползва от възможностите, които възникват в резултат на търговската война

Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни,  предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..

публикувано на 24.04.25 в 22:05

С данъчни стимули ще привличат обратно работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени

С нови данъчни стимули Кипър ще привлича обратно в страната работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени, реши правителството днес. Първото събитие от стартиращата кампания за връщане на таланти, наречена "Brain Gain", ще е през май в Лондон с участието на президента Никос Христодулидис. Приетият законопроект предвижда завръщащите се кипърски..

публикувано на 24.04.25 в 21:49
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че има "собствен краен срок" по отношение на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс. "Имам собствен краен срок" (за прекратяване на войната в Украйна), каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тръмп..

публикувано на 24.04.25 в 21:26

Протест в защита на уволнения директор на НИНКН арх. Петър Петров

Протест пред Министерството на културата имаше този следобед в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Той беше отстранен от поста от министъра на културата Мариан Бачев на 6 март. Като мотиви са посочени липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани..

публикувано на 24.04.25 в 20:47
Социалният министър Борислав Гуцанов участва в работна среща за развитието на бизнеса и на трудовия пазар в региона на Кюстендил.

Министър Гуцанов: Готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви в Кюстендил, че готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората. Той  участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона",  организирана от регионалната Търговско промишлена палата . Хората да са спокойни за..

публикувано на 24.04.25 в 20:16

Вътрешният министър се срещна с американски представители на администрацията за борба с наркотиците

Представители на администрацията за борба с наркотиците на Съединените щати са провели среща с министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на която са били обсъдени двустранното сътрудничество и възможностите за бъдещо съдействие в областта на борбата с трафика на наркотици, съобщават от МВР. Отговорният помощник-агент на агенцията Кевин Даниелс е..

публикувано на 24.04.25 в 20:13
Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов

Българският посланик в САЩ е подал заявление за прекратяване на мандата си

От Министерството на вътрешните работи потвърдиха, че посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на мандата си и се прибира в България в края на месеца. За момента причините за оттеглянето му не са ясни. Панайотов връчи акредитивните си писма през юни 2022 г. на тогавашния американски..

публикувано на 24.04.25 в 20:02