Общинските съветници в Русе дадоха възможност на български инвеститор да оперира летището в дунавския град. Фирмата, която предстои да го направи, обединява интересите на две компании. Първата е на бизнесмена Христо Крушарски, познат във футболните среди като собственик на „Локомотив“ Пловдив.
„До месец май да се направи пистата с осветление и оградата й, за да може да извършваме полети. След това започва по-сложната дейност-асфалтиране на пистата, възстановяване и оборудване на терминала за полети. Трябва да се случи до 3 години. Вътрешните полети не са проблем. Те могат да се осъществяват и в сегашното състояние, но през деня. В рамките на 3-4 години би трябвало летището да придобие статут за извършване на международни полети“, посочи Крушарски.
Втората фирма е на Антони Търницов, който се занимава с проекти в авиацията. Бившият кмет на Русе -Елеонора Николова, пък внесе предложение, което да обвърже инвеститорите.
„Ние сме сигурни за първите две години и никак не сме сигурни за останалите. Затова бих попитала дали не е възможно да се работи на етапи“.
Анета Василева, която е архитектурен историк, критик, публицист и доктор по История и теория на архитектурата, напомни в предаването „Хоризонт за вас“, че летището има и културна, а не само икономическа стойност.
„Летището в Русе е проектирано от един изключително добър русенски архитект - Йордан Бояджиев в периода 1972-76 година. То е сред най-емблематичните примери за завършен архитектурен следвоенен модернизъм. Има обвързаност на всички елементи и изключително ниво на детайлите. От няколко години е във фокуса на внимание на експерти в областта на опазването на културното наследство“.
Положителните новини за инвеститорския интерес трябва да вървят успоредно с информацията, че тази сграда беше оценена като недвижимо културно наследство от национално значение, посочи още тя.
„Това се случи на 19 декември 2022 г и беше гласувано единодушно от Експертен съвет към Министерството на културата. Ценността може само да помогне и не бива да бъде разглеждана като пречка за икономическото развитие на града“.
В момента съдбата на летището е в една неопределена зона, разясни Василева.
„Тя е гласувана като културна ценност от национално значение, но предстои издаване на официална заповед от министъра на културата, за да може летището формално да попадне в защитата на Закона за културното наследство. Ако той не подпише тази заповед, концесионерите не са длъжни да се съобразят с оценката и описанията как да бъде третирана тази сграда в бъдеще“.
Статутът не е нещо страшно, което задължително пречи на инвестиционните интереси, обясни тя.
„Напротив-добавя стойност и помага за развитието на средата и сградата. Не бива да бъде приеман като ограничение, а като допълнителен стимул за развитие. Трябва да има балансиран подход между това какви са определените изисквания, обвързани с ценността на сградата и адаптацията й. Необходимо е успоредно да работят специалисти от много сфери. Това ще направи финалните проекти по-интересни“.
Тя посочи, че в общественото пространство витаят слухове, че процедурата по отдаване на концесия се провежда изключително бързо, за да се изпревари издаването на заповед от Министерството на културата.
Да се опитаме да действаме предварително, когато говорим за сгради от националното културно наследство, а не когато багерите вече са на място, призова Василева.
„Съвременната българска архитектура ще стане по-добра, когато старото и наследеното не се възприема като спирачка на инвестиционните интереси, а ни помага да произвеждаме по-богата и многопластова съвременна архитектура“
Цялото интервю на Спас Крайнин с Анета Василева може да чуете в звуковия файл.
Гърция вижда перспектива в сътрудничеството на Европейския съюз с новата администрация на САЩ, посочи премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцки медии при посещението си в Брюксел. Сътрудничеството със САЩ е необходимо за справяне с големи общи предизвикателства, подчерта гръцкият премиер. Мицотакис съобщи, че на заседанието на неформалния..
"Непокорните" на писателката с британски и австралийски корени ще ни запознае със съдбата на три жени . Необикновени личности, носещи дарбата да разбират природата по малко по-магичен начин. Ия Цветанова от българското издателство на книгата сподели в предаването "Понеделник вечер", че непокорните в романа са всички жени. "..
Президентът Румен Радев ще участва в откриването на дискусия на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?", която ще се проведе в Централния военен клуб. Организатор на дискусията е Българският институт за правни инициативи. Поканени за участие са и народни представители, представители на съдебната власт, на професионални организации на..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР Виктор Стоянов, председател на фондация "Македония". "Тази тяхна политика на самозатваряне и враждебност е обречена . Искат или не, ще бъдем съседи. Няма как да се преместят и да живеят далече..
Жена намушка с нож трима души. Нападението е станало на столичния булевард "Витоша", в района на Южния парк. 22-годишната жена е задържана. По първоначална информация тя е имала психическо заболяване. Пострадалите са с различни прободни и порезни рани. Оказва им се медицинска помощ. На мястото на инцидента има засилено полицейско..
Започва протестна демонстрация на сдружение "Ангели на пътя" пред сградата на Висшия съдебен съвет. От сдружението настояват да бъдат изслушани по точка първа от днешното заседание на Съдийската колегия, която е относно искането на съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд да бъде защитен интегритета му. Припомняме ви, че именно съдия..
Китай обяви, че въвежда насрещни мерки в отговор на обявеното от американския президент Донлад Тръмп 10% допълнително облагане върху сегашните мита върху вноса на китайски стоки в САЩ. Веднага след влизането на сила на американските мерки в 7.01 часа, китайското министерство на финансите обяви, че ще въведе 15-процентен налог върху вноса на..