Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евростат: До 8,5% е спаднала годишната инфлация в еврозоната през януари

Снимка: freepik.com

Годишната инфлация в еврозоната е спаднала до 8,5 % през януари, сочат предварителните данни на Евростат. Това е трети пореден месец, в който се наблюдава забавяне на инфлацията.

Данните идват преди първото ключово заседание на Европейската централна банка за годината. По-късно през деня се очаква Федералният резерв в Съединените щати да анонсира ново лихвено покачване.

Енергийните цени остават водещ фактор за инфлацията, макар че при него се наблюдава „смекчаване“, коментират анализатори.

Данните за индекса на цените в 20-те държави от валутния съюз излизат ден преди първото заседание на Европейската централна банка, на което се очаква ново повишение на водещите лихви.

От „Оксфорд Икономикс“ прогнозират, че утре ще има ново покачване с 50 базисни пункта. През март също ще се прибегне към такава стъпка в опит за укротяване на инфлацията. Според експертите е възможно и през май да има лихвено повишение, но този път с 25 базисни пункта.

Междувременно Федералният резерв се очаква да анонсира своята парична политика по-късно през деня. Очакванията са и в Съединените щати да има лихвено покачване, но експертите са разединени в прогнозите си дали ще бъде с 25 или с 50 базисни пункта.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната

Средната пенсия на хората, които са се пенсионирали до 1 година преди навършване на изисквана възраст, но имат необходимия стаж, е в по-висок размер от пенсията, получавана от изпълнилите едновременно условията и за стаж, и за възраст. Данните на Националния осигурителен институт показват, че средната пенсия за стаж и възраст през този месец е 835 лева,..

публикувано на 10.02.25 в 15:42

МФ преотвори емисия 3-годишни ДЦК

Министерството на финансите (МФ) преотвори емисия 3-годишни ДЦК, която беше пусната в обращение на проведения на 20.01.2025 г. аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 22.01.2028 г. и годишен лихвен купон от 2,75%, съобщиха от МФ. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети чрез емисия 3-годишни ДЦК Обемът на емисията в обращение беше..

публикувано на 10.02.25 в 15:37

Мъж загина при ремонт на асансьор в Банско

Мъж от Бачево загина при трудова злополука в Банско, предаде БГНЕС. 40-годишният мъж е извършвал ремонтни дейности на товарен асансьор, когато е затиснат от него. Мъжът е издъхнал на място в хотела, където е обслужвал съоръжението. Прокуратурата и инспекцията по труда са сезирани за случая, станал тази сутрин.

публикувано на 10.02.25 в 15:28
Александър Богоявленски

Александър Богоявленски: Дрон в района на летище е умишлен акт - или от незнание, или от идиотщина

Дроновете имат защити, които не им позволяват да летят в района на летищата, т.е. в случая става въпрос за умишлен акт . Това каза пред БНР Александър Богоявленски , професионален пилот, бивш журналист в "Хоризонт". " Хипотезите са две - полетът да е бил осъществен от деца или хора, които не знаят до какво биха довели техните действия, а втората..

публикувано на 10.02.25 в 15:23
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим (вдясно) пристигат за публична лекция в Путраджая, Малайзия, 10 февруари 2025 г.

Ердоган: Имаме нужда от нов световен ред, за да решим проблемите на икономиката, дипломацията, сигурността

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Малайзия, заяви, че е необходим нов световен ред, който да отчита интересите на ислямския свят, наброяващ над два милиарда души,  предават турските медии, цитирани от БТА. Не може да има мир, спокойствие и развитие на човечеството там, където няма справедливост. Не може да има..

публикувано на 10.02.25 в 15:11

Няма официално уведомление, че САЩ ще наложат мита на стоки от ЕС

Засега няма официално уведомление, че Съединените щати ще наложат допълнителни мита на стоки от ЕС. Това каза говорителят на Еврокомисията Улоф Гил по повод изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че ще обложи целия внос на алуминий и стомана с 25 на сто. Същевременно той подчерта: "Ние сме против неоправданите бариери..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Фармацевтичният съюз иска още 2 млн. в бюджета на НЗОК за аптеки в труднодостъпни места

България е на четвърто място в Европейския съюз по брой аптеки на глава от населението. Проблемът е в неравномерното им разпределение и твърде големият им брой в икономически атрактивните райони у нас.  Данните представиха от Българския фармацевтичен съюз. Днес организацията отбелязва 18 години от създаването си. Ръководството й постави..

публикувано на 10.02.25 в 14:56