Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Часовниковите кули - пазители на времето

Въпреки че идва от изток, традицията да се правят кулообразни часовници се появява на запад и за първи път се използва в църкви и дворцови кули. Най-ранните примери за подобни структури са са часовниковите кули в Англия, Уестминстър и Падуа в Италия.
В България могат да се видят много часовникови кули, превърнали се в символи на градовете, в които величествено се издигат. Някои от тях са на възраст няколко века и са станали свидетели на събития, оставили дълбок отпечатък в историята ни. Днес тези архитектурни паметници са емблематично място за срещи, а майсторски изваяните им силуети често присъстват на снимките на туристите.
У нас първите часовникови кули се появяват през 14-и век, успоредно със завладяването на българските територии от Османската империя. Една от първите им функции е да синхронизират религиозните обреди - както за християните, така и за мюсюлманите. През 19-и век те стават важна част от градския живот, като с тяхна помощ се определя работното време на пазарите, занаятчийските работилници и др. Появяват се строители и предприемачи, които се специализират в строителството на подобни съоръжения.
До 17-и век часовникови кули се появяват в почти всички градове, както и в манастирите в страната. Повечето от тях за разрушени и на тяхно място са изникнали нови сгради, но има и такива, които са запазени до наши дни.
Историите на часовниковите кули в страната си приличат. Над 40 са запазени до днес и гражданите, както и преди векове, могат да разберат колко е часът „отвисоко“. Географията на градските часовници всъщност показва кои са били развитите населени места в България преди един-два века. 

Ако искате да разберете, в кои български градове и до днес има часовникови кули, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15
Законите на Мърфи

15.06.25 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 15 юни 2025 г. в звуковия файл. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 16.06.25 в 10:01