Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската перспектива на Украйна и новият пакет санкции срещу Русия - теми на срещата на върха в Киев

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Киев се провежда историческа среща на върха Европейски съюз – Украйна – първият подобен форум в страна, която е във война. Участват председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел.

Европейските лидери пристигнаха при засилени мерки за сигурност за среща с украинското ръководство в Киев, огласен от сирени за въздушна тревога. Две са основните теми на форума – европейската перспектива на Украйна и планираният нов, десети пакет санкции срещу Русия почти година след нахлуването ѝ в Украйна.  

Президентът Володимир Зеленски заяви, че страната му заслужава да започне преговорите за членство още тази година, но на форума не се очакват ангажименти за конкретни срокове.  

Германия одобри доставката на танкове "Леопард 1" от промишлените си запаси за Украйна. Правителствено говорител потвърди, че е дадено разрешително за износ, но не посочи колко машини ще бъдат изпратени. 

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Донбас не е защитен напълно и затова така наречената "специална военна операция" продължава. В същото време Песков увери, че безопасността на Крим е гарантирана. 

Междувременно проучване на Руския център за изследване на общественото мнение показа, че доверието към президента Владимир Путин надвишава 79 процента.


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок, закупен преди време от НЕК. Новата оценка възлиза на близо 4 милиона лева. На първия търг не са се явили желаещи, сега втората оценка е с 1 688 100 лева по-ниска, кметът д-р Валентин Христов: "Блока, който общината закупи за 2 600 000 лв., пуснахме след първата оценка за 5 665 000..

публикувано на 10.03.25 в 14:08
Надежда Бобчева

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София, в която бе забранено влизането на коли с категория 1 и 2, отчете заместник-кметът по екология Надежда Бобчева. Зоната беше в сила от началото на декември, миналата година, до края на февруари, тази година. По време на тестовете през миналия ноември нарушенията са били 20..

публикувано на 10.03.25 в 13:54
Димитър Манолов, Йорданка Фандъкова и Зорница Русинова (отляво надясно) на

На конференция в София се обсъжда директивата за адекватни минимални заплати в ЕС

"Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните-кандидатки за членство в Европейския съюз" е темата на международна конференция, организирана от Конфедерация на труда "Подкрепа".  Форумът се провежда в София със съдействието на Европейския център за работническо обучение /EZA/.  Сред..

публикувано на 10.03.25 в 13:53

В Свищов започна саниране на 18 жилищни блока за 30 млн. лева

В Свищов започна санирането на 18 стари жилищни блока с финансиране от близо 30 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост. До 30 юни догодина трябва да приключат дейностите по енергийната ефективност за 738 домакинства в крайдунавския град. Одобрените сгради са 19, но при една от тях все още санитарното не може да започне,..

публикувано на 10.03.25 в 13:53
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Ако коалицията се промени, няма да е заради влизане на "Величие" в НС

Ако управляващата конфигурация ще се промени по някаква причина, това няма да е заради влизане на "Величие" в парламента , а заради проблемите, които вече се виждат в управляващата коалиция през последната седмица. Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от "Тренд" и коментира, че Бойко Борисов има един силен аргумент спрямо останалите..

публикувано на 10.03.25 в 13:50

Сирийските власти обявиха край на военната операция в западната част на страната

Сирийското министерство на отбраната обяви край на военната операция в западната част на страната, тъй като целите са постигнати, предаде Франс прес. Боевете срещу сили, лоялни на предишния режим, и масовите екзекуции на мирни граждани отнеха живота на стотици хора от четвъртък насам и предизвикаха тревога в международната общност, отбелязва..

публикувано на 10.03.25 в 13:43
Володимир Зеленски

Зеленски: Русия е единствената причина, поради която войната продължава

Украйна иска мир и Русия е "единствената причина, поради която войната продължава", заяви украинският президент Володимир Зеленски в навечерието на потенциално жизненоважни преговори с Вашингтон, които ще се състоят в Саудитска Арабия, предаде АФП. "Украйна се стреми към мир от първата секунда на войната и ние винаги сме казвали, че..

публикувано на 10.03.25 в 13:42