Част от търговските вериги задължават клиентите си за купуват пластмасови кутии за храна от топлата витрина, сигнализира платформата "Ние, потребителите". Цената на опаковките е минимум 20 стотинки, а "нововъведението" е заради наредба, влязла в сила от началото на годината с цел ограничаване на употребата на пластмаса.
Пред БНР основателят ѝ Габриела Руменова припомни, че няма основание на клиент да се откаже стока да се постави в негова собствена кутия за многократна употреба.
От началото на годината търговците са длъжни да таксуват потребителите за пластмасови кутии, в които продават храната от топлата витрина. Наредбата е валидна за една година, а след това подобни кутии няма да се продават, припомни пред БНР Габриела Руменова от "Ние, потребителите":
"Считаме, че принудителната им продажба не изпълнява целта на наредбата и също така нарушава потребителските им права, защото те трябва да имат право на избор".
Или казано по друг начин – готовите храни например могат да се продават в собствени кутии на потребителите, които да се използват многократно, коментира Руменова. Нейна проверка е показала, че в част от търговските вериги обаче отказват да поставят продуктите в такива. Причините?
"Имат предварително закупени огромни количества от тези опаковки и искат своевременно да ги пласират. Със сигурност себестойността на такива кутийки е много ниска и да натрупат допълнителни печалби на гърба на клиентите".
Проверка на БНР потвърди, че има магазини, в които отказват да се продаде предварително приготвена храна в собствена кутия на клиента. Също така практиката е различна и в търговските обекти, в които се продава храна за вкъщи – някои от тях още преди началото на годината продаваха кутиите, в които поставят гозбите, други – все още предоставят безплатно опаковките. И в двата случая обаче се насърчават клиентите да идват със собствени съдове.
"Колкото по-рано свикнем с идеята, че можем да ползваме кутии за многократна употреба он вкъщи, толкова по-лек ще бъде и преходът, към който се стремим", коментира още Руменова.Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..
Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..
Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня. Седем екипа на..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.
Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..
България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът на вътрешните..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..