Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аргир Стумбов, РСМ: Боледуваме от една и съща болест. Т.нар. политици в двете страни нямат куража да променят това

Снимка: Кети Тренчева

Начинът, по който властите в Република Северна Македония се отнесоха към българите, тръгнали на 4 февруари към Скопие, за да се поклонят пред гроба на Гоце Делчев, е поредното доказателство за задълбочаващия се проблем в отношенията между двете държави. 

Властите в югозападната ни съседка използваха и най-малкия повод, за да покажат колко здраво работи полицията им и как може да предотврати всяка ескалация на напрежението

Проблемът с българите беше решен блестящо, с похват, известен от съветската история - просто не ги пуснаха. Даже понабиха няколко, явно тези, които не повярваха на версията за токов удар и срив на системата за граничен контрол. 

Блестящи примери за полицейщина имаше и в самата македонска столица. Масово се правеха проверки, с повод и без повод. Входът на крепостната стена Скопско кале, зад която се намира и църквата „Свети Спас“, имаше четири реда полицейски кордон, който пропускаше на малки групи обикновените граждани, само ако предварително са заявили пред македонското вътрешно министерство, че желаят да посетят гроба на Гоце. Това разбрахме от десетките разочаровани македонци. 

На няколко места в центъра на Скопие имаше огромни групи с екзалтирани демонстранти, които бяха готови с бой да защитят македонския Гоце и Гоцевата Македония

Това, което се видя в събота в македонската столица, не беше памет и преклонение пред делото на големия революционер и идеолог на борбата за освобождението на българите от Македония и Одринско. Това беше мобилизация на омразата и на страха от истината, претопена в море от пропаганда

На фона на това, което се случи и очакванията за толерантност, които не се оправдаха, все по-отчетливо си пробиваха път въпросите: 

Струваше ли си хората от България да ходят чак до Скопие, за да почетат Гоце Делчев? Колкото и да сме убедени, че това е морална и национална подкрепа към македонските българи, които са заплашвани и пребивани, опасенията са, че ефектът ще е обратен за тях.  

Трябваше ли да понесат подобно унижение българските министри, дипломати и други висши представители на страната ни, които отидоха в Скопие, за да покажат, че историята е мъдрост, а не омраза? С часове нашата правителствена делегация чакаше слот от македонските власти, тоест, времето, в което да отиде на гроба на Гоце, след като получи отказ да направят това заедно...  

Стигна ли своя предел цената на компромисите, които България направи през последните 30 години към РСМ? 

Не е ли повече от ясно, че съседите ни няма да се откажат от това парче българска история, което си присвоиха, защото, ако го направят, няма да имат своя история, извън тази на бивша Югославия? 

Голяма част от отговорите дава гражданинът на РСМ Аргир Стумбов, който също не успява да поднесе своята почит към Гоце Делчев.

"Страхът, всичко, което става в тази страна, ме тревожи. Демокрацията, човешките права – нещо не е наред. Политиканстват. С такива и други събития се злоупотребява."

"Ние боледуваме от една и съща болест. Какво да правим, когато сме българи. Все още боледуваме от една и съща болест", изтъква Стумбов.

Той е оптимист, че това може да се надмогне, но смята, че се губи много ценно време за новите поколения.

"Т.нар. политици в двете страни ги насочват към негативното, вместо да направят обратното. От дълги години продължава това и нямат нито намерения, нито кураж да променят това."

Аргир Стумбов вярва, че идва ново поколение политици, но проблемът е "блокадата на бившия тип политици", които "някой трябва да отстрани".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40