Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ отплава от Мар дел Плата към Антарктида. Аржентинското пристанище беше втора междинна спирка по пътя към българската база на остров Ливингстън. Екипажът на кораба беше посрещнат от военен оркестър и официална церемония. В Мар дел Плата корабът беше зареден с гориво и провизии, а на борда му секачиха учени от Българския антарктически институт, както и логистици. На о. Ливингстън те трябва да построят нова научна лаборатория.
Меджувременно, базата ни там посетена от българина Стефан Иванов, който седмица по-рано успешно завърши участието си в международната експедиция “Мисията на Шакълтън”, проведена под егидата на американския Клуб на изследователите. Както вече съобщихме, по време на експедицията бяха поставени 6 световни рекорда за гребно плаване в Южния ледовид океан.
Снимка: Дойчин Боянов
С подиуми започна сезонът за Българския отбор по фрирайд. На 28 януари в Шамони се проведе състезание две звезди - Chamonix Qualifier 2*. Теди Илиева спечели сребърен медал при жените в сноуборда, а Илияна Миховска - четвърто. В топ 5 се нареди и Симеон Павлов, който се класира пети при мъжете в ските. Два дни по-късно във френския курорт Авориаз Теодора Илиева отново се пребори за подиум като постигна трето място в състезание с ранг 3 звезди.
Снимка: Freeride Team BG
Двама души изкатериха в два последователни дни един от най-известните и трудни машрути за спортно катерене - “La Rambla”9a+ в Сиурана, Испания На 27 януари белгиецът Себастиан Берт (Sébastien Berthe) премина линията в стил редпойнт и осъществи своя - както той самият написа - 20-годишна мечта. Берт разказва, че скалата е правила дупки по кожата му и той не е можел да пробва линията в два последователни дни. За да изкатери маршрута, белгиецът е прекарал 3 седмици там и е направил общо 24 опита, като 25-ият се е оказал успешен.
Маршрутът е изкатерен за първи път през 1994 г. от германеца Алекс Хубер, но тогава “La Rambla” е около 3/4 от сегашната си дължина, премината през 2003 г. от Ramón Julián. Маршрутът е сочен като най-често преминаваното 9а+ в света - до момента има около 30 повторения.
29-годишният Себастиен Берт е известен с преминавания си на трудни мултипич маршрути по света. През 2019 г. осъществи седмото свободно преминаване на “The Nose”, Алпийската трилогия (с Нико Фавресе), “Bellavista” 8b+ 450 м (на Cima Oeste de Lavaredo) през 2020 г, “Tarragó” 8b+ 240 м, второто свободно изкачване на историческия “Arco Iris” 8c+ 300 м, “La promesse de l'aube” 8c 200 м (в Швейцария).
Два дни след Себастиен Берт Михаела Кирш (Michaela Kiersch) също изкатери “La Rambla” и стана втората американка, преминала тази категория на трудност (след Марго Хейс през 2017 г. - на същия маршрут). Това е и едва третото женско изкатерване на маршрута. 28-годишната Кишр е започнала опитите си по линията в началото на януари.
Пети смъртен случай в Патагония от началото на сезона там. 28-годишен аржентинец е бил ударен от голям камък по време на изкачване на връх Серо Мочо (1953 м). Маркос Горостиага е бил лекар по професия. Партньорът му по свързка е бил на 80 метра от него по време на инцидента и е извикал помощ. Изпратеният на мястото военен хеликоптер (рядък случай за Патагония) само е установил смъртта на пострадалия.
През декември швейцарец падна близо Cerro Standhart, американка почина от хипотермия, след като се загуби на слизане от солово изкачване на иглата Guillaumet. В началото на януари лавина повлече баските алпинисти Икер Билбао и Амая Агире в ледена цепнатина на слизане от Фиц Рой. Планинските спасители в Ел Чалтен вече се оплакаха, че са твърде малко на брой - шестима, предвид постоянно нарастващия брой посетители на Патагония. Те нямат спасителен хеликоптер, а военните вертолети, които армията рядко изпраща, не са подходящи за подобни спасителни акции. Очевидци на някои от фаталните инциденти свидетелстват, че времето е било необичайно топло миналия месец, а “разпадането” на планините в такива условия прави катеренето там все по-рисково.
Снимка: Алекс Хонълд
Дали заради необичайната и твърде неприятна “жега” по планините, или в търсене на нови места, Алекс Хонълд се насочи този сезон към Антарктида. американецът, станал световноизвестен и извън катерачните среди с филма “Free Solo”, се “разходи” на ледения континент с еквадорския алпинист и планински водач Естебан Топо Мена. Двамата започнаха с най-високия връх на континента - Винсън (4892 м), а после минаха през още няколко върха от най-високата планинска верига в Антарктида - Елсуърт, като направиха и нов маршрут до връх Доленс (1950 м).
От 6 до 9 февруари в столичния Дом на киното се провежда италианската кинопанорама "Истории от планината". В четирите вечери любителите на планинарското кино могат да видят 11 подбрани филма с награди от международни фестивали. Организатори са Банско филм фест и Италианският културен институт в София. Подробности за кинопанорамата - тук.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 6 април 2025 г. Водещ - Даниела Якова
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..