Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Янков: В държавите от еврозоната има по-ниска инфлация, да се стремим към присъединяване

"Тази цел трябва да стане стратегическа за държавата"

Никола Янков
Снимка: Ани Петрова

В държавите от еврозоната има по-ниска инфлация. Затова би трябвало да се обърне сериозно внимание на тази цел и тя да стане стратегическа за държавата. Това обясни пред БНР Никола Янков, който е икономист и бивш заместник-министър на икономиката.

"Липсва обаче политическа воля. Атанас Пеканов е за присъединяването към еврозоната, но останалите министри и премиерът, дори президентът мълчат многозначително по тази тема. Не сме чули да има стройна програма или план, който държавата да е сложила на масата и да се изпълнява. Парламентът беше разпуснат без да приеме нито един от важните закони, свързани с присъединяването към еврозоната. Социологията започна да владее политиците в България. Нека да попитаме предприемачите, няма да намерите нито един от тях, който да се изкаже против присъединяването".

Работниците също ще спечелят от влизането на страната ни в еврозоната, смята Янков

"Ще имат по-стабилни доходи и по-голям икономически растеж".

Цените на храните ще са основна тема в Министерски съвет днес. Служебният премиер Гълъб Донев е свикал работна среща по темата с министри и шефове на агенции. Целта е да бъде представен анализ на образуването на цените. "Със сигурност има спекула", заяви икономическият министър Никола Стоянов.

Никола Янков обаче мисли, че думата "спекула" няма място в пазарната икономика. 

"Това е вид незаконна дейност по време на комунизма. Цените се движат от търсенето и предлагането. Държавата не може да повлияе директно на тези процеси. Може да има картел или монопол-незаконна практика, която се санкционира. Тя се контролира от Комисията за защита на конкуренцията. Там трябва да се насочат усилията на правителството. Предполага се, че в КЗК има хора, които знаят какво правят. Тя се води за независима. Има и квота, назначена от парламента. Хората в нея трябва да започнат да си вършат работата, да бъдат проактивни".

Другият проблем, свързан с инфлацията, е т. нар. предлагане или ограничение в предлагането, посочи икономистът. 

"Когато има недостиг на стоки, тогава се повишават цените. Държавата трябва да стимулира производителите да предлагат повече като обеми".

Това обаче не се случи чрез предоставените на фирмите субсидии, посочи Янков.

"Във фирмите бяха налети пари, които отидоха на вятъра. Субсидиите бяха давани само, за да се печелят политически точки за изборите. Парите, които държавата изсипа като субсидии за тока, увеличиха печалбите на голяма част от търговците, както и парите, които се изсипаха за субсидии на бензина и дизела. Субсидията отиваше в търговеца. Трябва да се стимулира потреблението".

Силно повишените цени на яйцата той също обясни с по-слабото предлагане на пазара. 

"Ако не се появява конкуренция за предлагане на яйца, въпреки високите цени, това означа, че  маржовете на производителите не са достатъчно високи. Има и по-високи разходи за производство. Това не може да се тушира от държавата. Има базова инфлация. Трансформира се в по-висока цена за потребителите. Ако ударим в цената, ще откажем част от производителите да участват на пазара. Те ще затворят своите производства и ще стане по-зле. Няма да има яйца-нито евтини, нито скъпи".

Основната причина за социалното неравенство в днешно време е монетарната политика на централните банки, които изсипаха огромни количества пари на пазар, посочи икономистът. 

"Те вдигнаха цените на активите. Това доведе до по-голямо забогатяване на богатите хора. При тези с по-ниски доходи се стегна до обратния ефект. Инфлацията е данъкът на бедните. Разтвори се ножицата на социалното неравенство. Начинът да се намалят цените е да се намалят доходите, а не да се увеличават. Ако доходите се вдигат изпреварващо, така се храни инфлацията".

Решението за вдигането на минималната работна заплата е популистко, смята Янков. 

"То е в противоречие със заложените цели да се бори инфлацията. Това ще я увеличи, а после пак ще обеднеем. Глупаво решение. В предизборна ситуация обаче нито един политик не би се нагърбил със задачата да обясни на широките народни маси как работи инфлацията".

В България има недостиг на работна ръка, обясни той. А това означава, че има растеж на доходите, изпреварващ инфлацията. 

"Има реално забогатяване на хората. Имаме ограничаване на производството, защото няма достатъчно работници"

Цялото интервю на Снежана Иванова с Никола Янков мож да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05