Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владо Тилев в търсене на най-точния звук, за който всички музиканти мечтаят

Изкуството в лютиерството идва от това, когато засвири инструментът, той да предаде емоцията

Владо Тилев

"Лютиерството е професия, самото създаване на инструмента е занаят. А изкуството се състои в това един музикант, когато засвири на инструмента, да усети емоцията, да предаде емоцията чрез инструмента - това е професията лютерия", разказа в "Нощен Хоризонт" Владо Тилев, лютиер от София и майстор на български цигулки.
Владо Тилев се е насочил и към поправка и изработка на струнните инструменти, заради любовта си музиката. Първата му среща с лютиерството е била още на 12 години, благодарение на негов съсед, също лютиер.

"До ден днешен имам афинитет към старинните инструменти. С мойте нови инструменти се опитвам да се доближа до тях. Започнах още когато бях ученик. Завършил съм в Германия, в Есен във Висшето училище по изкуства със специалност "Виолончело". Посещавах ателиета на немски утвърдени лютиери, докато учех и така усвоих и заимствах занаята, без да го крада", каза още за БНР Владо Тилев.

Тилев разказа за добрите практики в лютиерството още от времето на Страдивари, за скритите символи на това изкуство, което надминава възможностите на сръчните ръце и изисква естетическо отношение към музиката, за идеалната си цел да дарява направени от него инструменти, за известните музиканти, чиито инструменти са изработени от Тилев.

"1995 г. се ориентирах окончателно към тази професия и започнах да я работя в къщи. Там си оборудвах ателие, но след 4- 5 години си закупих собствено ателие. По-късно го замених за нещо по-сериозно. Имах вече и помощничка, исках да наема още един човек. Сега вече имам голямо ателие в центъра. 

Повечето ми клиенти са от чужбина. Инструментите ми се купуват и от много известни музиканти. Тези, които най-много ме радват, са българските концерт-майстори по света. Това са Яна Каменарска - концертмайстор на Хамбурската опера,  Димитър Иванов - концертмайстор на Франкфуртската опера, Веско Пантелеев Ешкенази наскоро се сдоби с мой инструмент и редица други", разказа още лютиерът.

По думите му насочването към професията на лютиер, а не на музикант, на челист, каквито са били плановете му, е било нещо като прозрение. След един неуспешен конкурс са му трябвали 10 дни, за да реши как да продължи в живота си. Да поправя струнни инструменти и да прави нови струни за цигулката, челото, виолата.
От пет години Тилев прави нови инструменти и то съвсем сам.  Това е защото най-добрият му приятел - Христо Късметски, цигулар, не се явява като катализатор да започне да прави нови инструменти в търсене на най-точния звук, за който всички музиканти мечтаят...

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05