Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Сашко Попов, Изпълнителна агенция по горите – Благоевград:

Бавно правосъдие прави системните нарушители в горите безнаказани

За всеки случай на посегателство върху горски служители се подават сигнали в прокуратурата и в полицията, но присъдите идват след години

Снимка: Изпълнителната агенция по горите

"По време на редовно дежурство наш екип спира за проверка товарно превозно средство, което е транспортирало дървесина. До превозното средство спира микробус, от което слизат няколко лица и без да са предизвикани по никакъв начин, нападат екипа, започват да ги заплашват първоначално със саморазправа, псувни, след което нанасят удари по единия от служителите…"

Този конкретен случай описа пред БНР инж. Сашко Попов, директор на регионалното управление на Изпълнителната агенция по горите – Благоевград.

Полицията арестува извършителите, касае се за хора, които са системни извършители на нарушения в горите, посочи инж. Попов. Според него през последните години на територията на регионалното управление тези посегателства намаляват.

За всеки един случай на каквото и да е посегателство върху наши служители, са подадени сигнали в прокуратурата и в полицията, увери Сашко Попов, но очерта като проблем бавното правосъдие.

"За съжаление, не че няма развитие по преписките, но много формална е цялата наша правораздавателна система. Докато се стигне до краен резултат, минава доста време, което създава усещане за безнаказаност у тези хора. В крайна сметка има някаква присъда, която се издава на тези лица. Има присъди, в повечето случаи условни и глоби. Присъдите идват след 2-3-4 години, като цяло се губи смисълът от тях."

Да се образуват бързи производства и на този човек да му бъде издадена присъда, призова той в предаването "Преди всички".

Горските служители имат предоставено служебно оръжие, но то се използва само в краен случай, уточни инж. Попов. По думите му освен да се отдръпнат, те "няма какво да направят, когато срещу тях са изправени много повече хора".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30