В неделната вечер на 5 февруари в столичната зала "България" се събраха много хора, дошли да чуят Софийската филхармония и нейните гости в програма, изградена изцяло от творби на Лудвиг ван Бетовен – увертюрата "Кориолан", Първия клавирен концерт и Симфония №3 "Ероика" – привлекателна поредица от любими за публиката музикални произведения, създадени от композитора между 24 и 37-годишна възраст.
Акцентирам върху това, защото гостуващите артисти – диригентът Боян Виденов и пианистът Симеон Гошев – също са млади хора, които градят успешно кариерата си по международните сцени. 35-годишният Боян Виденов е основател и ръководител на Манхаймската филхармония, а Симеон Гошев не само спечели няколко престижни конкурса през последните години, но и започна да преподава в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, който самият той е завършил.
Чудесно беше да видим отново младия диригент с все по-успешни проекти в Германия на пулта на националния ни оркестър – по негови спомени, предишното му гостуване е било преди повече от 10 години. В разговор, минути след края на концерта, Симеон Гошев сподели, че поканата към него е била съпроводена с предложението той да изпълни нещо от виенската класика. И изборът се оказа печеливш – публиката беше много и си тръгна щастлива, не само защото Бетовен е гениален композитор, но и защото това, което всички чухме, беше убедителна, свежа и зареждаща интерпретация на млад и елегантен изпълнител, притежаващ всичко необходимо – безупречна техника, мек и закръглен тон, пъргавина и стабилност.
Симеон Гошев е взел по нещо ценно от всички школи, през които е преминал – в случая личеше виенската закалка, получена при досега с ментори като Щефан Владар, Лилия Зилберщайн и Олег Майзенберг - самите те блестящи пианисти. Не без значение беше и доставения от Австрия специално за дебюта на Гошев концертен роял с окръглен, перлен звук. През 2019 г. Симеон Гошев печели конкурса „Бьозендорфер“ във Виена и две години по-късно става официално артист на тази световна марка.
За Виена и виенската класика, за специално докарания от Виена роял, на който свири в неделя, и за емоцията да се представи отново на родна сцена - с пианиста разговаряхме минути след изпълнението му. Чуйте интервюто в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..