В неделната вечер на 5 февруари в столичната зала "България" се събраха много хора, дошли да чуят Софийската филхармония и нейните гости в програма, изградена изцяло от творби на Лудвиг ван Бетовен – увертюрата "Кориолан", Първия клавирен концерт и Симфония №3 "Ероика" – привлекателна поредица от любими за публиката музикални произведения, създадени от композитора между 24 и 37-годишна възраст.
Акцентирам върху това, защото гостуващите артисти – диригентът Боян Виденов и пианистът Симеон Гошев – също са млади хора, които градят успешно кариерата си по международните сцени. 35-годишният Боян Виденов е основател и ръководител на Манхаймската филхармония, а Симеон Гошев не само спечели няколко престижни конкурса през последните години, но и започна да преподава в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, който самият той е завършил.
Чудесно беше да видим отново младия диригент с все по-успешни проекти в Германия на пулта на националния ни оркестър – по негови спомени, предишното му гостуване е било преди повече от 10 години. В разговор, минути след края на концерта, Симеон Гошев сподели, че поканата към него е била съпроводена с предложението той да изпълни нещо от виенската класика. И изборът се оказа печеливш – публиката беше много и си тръгна щастлива, не само защото Бетовен е гениален композитор, но и защото това, което всички чухме, беше убедителна, свежа и зареждаща интерпретация на млад и елегантен изпълнител, притежаващ всичко необходимо – безупречна техника, мек и закръглен тон, пъргавина и стабилност.
Симеон Гошев е взел по нещо ценно от всички школи, през които е преминал – в случая личеше виенската закалка, получена при досега с ментори като Щефан Владар, Лилия Зилберщайн и Олег Майзенберг - самите те блестящи пианисти. Не без значение беше и доставения от Австрия специално за дебюта на Гошев концертен роял с окръглен, перлен звук. През 2019 г. Симеон Гошев печели конкурса „Бьозендорфер“ във Виена и две години по-късно става официално артист на тази световна марка.
За Виена и виенската класика, за специално докарания от Виена роял, на който свири в неделя, и за емоцията да се представи отново на родна сцена - с пианиста разговаряхме минути след изпълнението му. Чуйте интервюто в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..