Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъжът, застрелял психолога Иван Владимиров, е обвинен в умишлено убийство (обновена)

Свидетели няма, но според установеното дотук се смята, че фаталният единствен изстрел е бил провокиран от спречкване между двамата

| обновено на 09.02.23 в 18:46
Снимката е илюстративна.
Снимка: БНР архив

Мъжът, застрелял психолога Иван Владимиров снощи в София, е обвинен в умишлено убийство. Той е задържан за 72 часа и Прокуратурата ще иска да бъде оставен за постоянно в ареста. При първоначалната беседа с него мъжът не е отрекъл, че той е извършителят, но тепърва ще трябва да бъде разпитан и в присъствието на адвокат. Задържан е в дома си, там е намерен и пистолетът, с който е убил Владимиров.

Какво е известно до момента по случая: 

Свидетели няма, но според установеното дотук се смята, че фаталният единствен изстрел е бил провокиран от спречкване между двамата. Както по-рано от МВР, така и от прокуратурата казаха, че при тях има сигнал за сложни междусъседски отношения. Прокуратурата ще назначи сега поредица от експертизи, които да установят какво се е случило, ще се прецени и дали се налага да се провери и как се е действало по сигналите, които се подавани между двамата мъже, преди да се стигне до фаталния инцидент.

Задържаният е 52-годишният Румен Тончев. Работил е в столичния КАТ до 2000 година. Стрелял е със законно оръжие. Няма свидетели на инцидента, но по данни на съседи, той е станал около 22:30 снощи - каза говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова:

"Вероятно, прибирайки се от дома си, пострадалият -  в процес на изясняване сме, може би е влязъл в конфликт с нашия обвиняем и е бил застрелян. Според доказателствата, които имаме към момента, с един изстрел в областта на лицето от обвиняемия. Смъртта му е настъпила мигновено".

Именно съседите, чули шума, са открили тялото на Владимиров. Те подават сигнал до тел. 112, но когато "Бърза помощ" пристига, вече е било късно.

За влошени междусъседски отношения като причина за стрелбата съобщиха независимо едни от други и МВР, и Прокуратурата. Следи от тези взаимоотношения има от 2020 година. Сигналите, подадени към МВР, са 12 - каза главният секретар Петър Тодоров:

"Като основната част от тези сигнали са от извършителя по отношение на действия на майката на пострадалото лице, като сигналите не са за насилие, а са за такива съседски взаимоотношения - шум, цапане на общите части и други".

Към Прокуратурата сигналът е един: "Който е бил за това, че пострадалият е наел три лица, които да откраднат подготвени за предаване на вторични суровини от обвиняемия отпадъци. Става въпрос за найлони и хартия. Става въпрос за случка от 2020 година. Той е приключен в Прокуратурата с мнение, че няма данни за престъпление. Постановен е отказ и той е потвърден", обясни прокурор Десислава Петрова.

Румен Тончев е задържан в дома си. Там е намерено и евентуалното оръжие на престъплението. Не е оказал съпротива - каза говорителят на Софийската градска прокуратура. Предстои назначаването на ключови експертизи, както и преценка, проверка от страна на Прокуратурата, имало ли е неглижиране на сигналите, подавани във времето към институциите.

За тези сигнали преди време разказа в телевизионно интервю по повод друг междусъседски спор, завършил с убийство, самият Иван Владимиров. Заяви, че многократно е ходил в полицията, но реакция не е имало.

"Казват, че нищо не може да се направи, а това е бивш полицай, който най-вероятно има оръжие, а аз също не знам дали утре няма да съм поредния такъв случай на застрелян, просто защото на него му е превъртяло" - казва в интервюто по Би Ти Ви психологът, който вчера загуби живота си".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12

Щефан Майстер: За Европа ще е сериозен проблем Украйна да остане в сивата зона между Русия и Запада

"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...

публикувано на 19.07.25 в 10:10

Интензивен трафик на ГКПП "Лесово" и "Капитан Андреево"

За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА.  Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..

публикувано на 19.07.25 в 09:51