Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Въпросът има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава"

Кметът на Казанлък: Няма да позволим да се посегне на розовото масло!

Галина Стоянова потвърди, че има писмо от кмета на побратимен френски град, в което се предупреждава за опасността розовото масло да бъде третирано като химически продукт

Снимка: БГНЕС

"Няма да позволим да се посегне на розовото масло. То не е само индустрия, то е национален престиж."

Това заяви пред БНР кметът на Казанлък Галина Стоянова. 

Като кмет тя поиска право на отговор след интервюто с депутата от БСП Веска Ненчева, излъчено по програма "Хоризонт" на 9 февруари 2023 г. Според Стоянова,  Ненчева "не си е направила труда да потърси факти по темата" и "хвърля едва ли не боб" изобщо има ли го писмото от Франция, "съчинявайки си внушения на гърба на хиляди хора". В интервюто Ненчева каза, че не е ясно има ли изобщо писмо от френски кмет, който алармира за бъдещо неблагоприятно класифициране на розовото масло не като етерично мясло, а като химически продукт.
Клеймото на кмета на побратимения на Казанлък френски град - Жером Вийо, е 17 ноември 2022 г. В него той говори за ревизиране на политиката на ЕС за химическите продукти в рамките на Стратегията за устойчива химия, поясни Галина Стоянова в предаването "Преди всички".

"Стратегията застрашава производство, което е съществено за моя град", цитира френския кмет Галина Стоянова.

В писмото се посочва още, че етеричните масла няма да се разглеждат като земеделски продукти, а ще се възприемат като химически стоки под правилата за контролиране на химическата индустрия, допълни тя.

Френският кмет декларира готовността си да създаде асоциация на кметовете от европейските градове, където има производство на етерични масла и отправя покана за присъединяване към инициативата.

Снимка: БГНЕС

Писмото е изпратено до кметовете в Долината на розите, които са потвърдили присъединяването си, уточни Стоянова.

Преди седмица, на 6 февруари, тя самата е получила писмо от изпълнителния директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, в което се потвърждава преразглеждане на еврозаконодателството във връзка със стратегията, която попада в обхвата на Зелената сделка. Акцентира се върху потенциално негативните въздействия върху засегнатите региони и евентуални стъпки за тяхната защита.

Промяната на този регламент, който касае етеричните масла, е започнала много отдавна - през октомври 2020 г., подчерта кметът на Казанлък.

Андрей Новаков  Снимка: andreynovakov.eu

Галина Стоянова съобщи, че е сезирала българските евродепутати.

"Единственият, който се отзова и провери истината, е Андрей Новаков. Неговата проверка показа, че в ЕК се анализира и работи по точно тази стратегия за химикали и устойчивост, която попада в обхвата на европейската Зелена сделка."

На 24 и 25 май предстои международна среща в Казанлък с фокус върху промяната в регламента, каза кметът на Казанлък.

"Въпросът е много сложен и има огромно отношение към поминъка и престижа на нашата държава по отношение на етеричните масла", обобщи Галина Стоянова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20