"Само един хляб и даже не всеки ден. Свръхпечалби имат, постоянно завишават цените и излиза, че търговците най печелят."
"Кило лютеница вече струва 19 лева. Това е безумие. Страната е залята от украинско зърно. Нали това зърно трябваше да отиде в гладуваща Африка? Спекулата е грамадна като във военно време", отбелязва инженер, пенсионер от областния град.
Пенсионерка, бивш театрален работник, която продава цветя в центъра на Кюстендил, пита "няма ли закони в тази държава" и "каква вина имат възрастните хора, които не могат да си купят литър мляко".
Бившият геолог Благой Анастасов, който живее в малкото село Кутугерци, коментира:
"Изкупуват го на стотинки млякото, хоп - 3.80 прясното мляко. Цялата работа у нас се обърка от 30 години. 1000 човека съсипаха хубавата, прекрасна България. Може ли да изнасяме жито и хлябът да е като в Европа?!"
Някои са склонни да свържат безумно високите цени с предстоящото въвеждане на еврото и влизането в еврозоната.
"Според мен се готвим за еврото. Ще изравним цените, за да няма негативен ефект", предполага юрист от града.
"Щом правителството е умувало, ще си останем само с умуване. Това е бошлаф и пиар. Никой няма да намали цените. Контрол от правителството – това е фантазия", заключава един от събеседниците на кореспондента на БНР в Кюстендил.
Проверка на "Хоризонт" в Пазарджик улови идентични настроения за спекулативно високи според запитаните цени.
"Драстично! Храната е скъпа. Не може едно яйце да е 50 стотинки", "Всичко е завишено", "Вече са непосилни", "Вече сме на ръба за оцеляване", "Не може килограм краве сирене да го дава за 32 лева – това е абсурдно", недоволстват жители на града.
"Усещането идва от това, че в последните няколко години нямаше инфлация. Даже по едно време имаше дефлация. Доходите по малко растяха, нарастваха и това беше добре за хората. Изведнъж имаме скок на цените и той започна още от 2021 г., 2022-ра много се изостри. Сега сме в онази фаза, в която имаме продължаващият цикъл на повишаване на цените", посочи пред БНР макроикономистът гл. ас. Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Имаме около 2 години процес на инфлация. Същевременно търговците, които не знаят колко ще им бъдат повишени на тях цените, използват стара техника да вдигнат цените повече, а пък по-нататък, ако потребителите не могат да издържат на тези цени, ще ги свалят, обясни той.
"Да видим до какво ниво, психологическо, ги боли."
Залага се една буферна печалба поради несигурността дали в бъдеще цените няма да се повишат пак, изтъкна Караиванов.
България е голям вносител на хранителни продукти, напомни макроикономистът. Той уточни защо енергийните помощи не водят до спад на цените.
"И всъщност имаме чужд производител, търговци на няколко нива, плюс търговеца на дребно, които по никакъв начин не се влияят от енергийните помощи. Това е съвсем друг канал."
Държавната регулация може да подейства като успокоение на хората, но може би ще генерира и доста разочарование, изрази мнение Караиванов.
"Може да има и обратният ефект. Може да се стигне дотам да се скрият количества – различни механизми за заобикаляне на регулирани цени."
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..