Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата селскостопанска политика на ЕС и стратегията "От фермата до трапезата" - във фокуса на форум в София

Снимка: Виолета Ашикова

Форум, посветен на новата селскостопанска политика на ЕС и възможностите на стратегията "От фермата до трапезата", се провежда в София. Инициатори са българските социалисти в Европейския парламент. Целта на събитието, в което участват международни гости, представители на изпълнителната власт и на браншови организации, е да се представят възможностите на стратегията, на фона на въздействието на множеството кризи и на нарастващите регионални неравенства.

Стратегията на ЕК "От фермата до трапезата" обхваща цялата верига на доставки на храни и изгражда рамка за серия от законодателни предложения. Те включват промени в правилата за пестицидите и отношението към животните, мерки за намаляване на хранителните отпадъци и за етикетирането на храни, инициатива за улавяне на въглероден диоксид в земеделието и реформа на селскостопанската политика на ЕС. Пред делегатите евродепутатът Сергей Станишев посочи, че е необходим баланс между трите аспекта на стратегията – здравето на хората, интересите на селскостопанския сектор, околната среда и климата.

Той обърна внимание, че стратегията е в процес на приемане, но и че трябва да се отчетат кризите с пандемията, войната в Украйна, пряко свързана и с продоволствената криза. Всички отражения на кризите трябва да бъдат включени в политиката на ЕС.  Станишев призова за формиране на национална позиция с широка обществена подкрепа, координиране с позиции на други страни и формиране на коалиции.

Служебният земеделски министър Явор Гечев засегна трусовете с цените на горивата, достъпността и цените на торовете, транспортните пътища. Той очерта основния проблем пред стратегията "От фермата до трапезата", а именно, че тя ще се прилага на европейско ниво, на фона на увеличен внос на храни от трети страни, силно конкурентни на качествената европейска продукция:

"Трябва да сме амбициозно "зелени". Трябва да осигуряваме чиста храна, но ми се струва, че трябва да имаме продоволствена сигурност на самата Европа. Ако стратегията беше световна, всичко щеше да е наред. Но все повече внос на хранителни продукти се появяват от трети държави". 

Евродепутатът Иво Христов изрази опасенията си за осъществяване на стратегията "От фермата до трапезата" в днешните условия на кризи:

"Звучи като пожелателно мислене, тъй като имаме кумулиране на кризи - война, икономическа криза, енергийна криза". 

Снимка: Виолета Ашикова

В началните панели на форума беше представено социологическо проучване на агенция "Тренд", според което за 77% от анкетираните българи най-важна в момента е цената на стоките. 

Социологът Димитър Ганев поясни:

"Винаги ще имате най-сериозно натрупване във фактор цена. Вкусовите качества и хранителни качества са на второ и на трето място".

За повече от половината от хора у нас е важно също така храната, която консумират, да е българска. В същото време повече от половината от анкетираните не се вълнуват откъде точно идва храната, след като не е произведена у нас.

Близо 43% от хората в България не са чували за Общата селскостопанска политика (ОСП) и европейските фондове за подкрепа, стана още ясно по време на конференция "Да изхраним Европа по време на криза - предизвикателства и възможности на стратегията "От фермата до трапезата".

Пред участниците във форума Сорин Моисе - държавен секретар за земеделието от Румъния - заяви, че дебатът за продоволствената криза и стратегията в селскостопанската политика е необходим, за да се гарантира, че целите ще се превърнат в действащи практики. По думите му трябва да се говори за солидарност с Украйна и да се гарантира зеления преход, но на първо място трябва да се подкрепят европейските фермери.

Клара Агилера – евродепутат и член на комисията по земеделие в ЕП обърна вниманиече със стратегията "От фермата до трапезата" не става дума за аграрна политика, а за хранително-вкусова визия. Тя подчерта, че трябва да се говори за запазване на правата на производителите, да има адекватно субсидиране, обучение, подкрепа, но и активна земеделска политика на национално ниво. Агилера призова да има унифициране етикетиране за идентификация – за съдържание на сол, захар, мазнини и да се проследи цялата хранителна верига.

Репортаж на Виолета Ашикова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Разработки на плазмени двигатели във Физическия факултет на Софийския университет

Българи правят малки спътници с плазмени двигатели. Това се случва във Физическия факултет на Софийския университет.  Технологията е перспективна, защото е нишова и тепърва се развива.  Конкуренцията сега в областта на малките сателити е малка, казва Стоил Иванов, асистент във Физическия факултет на Софийския университет. Той има дисертация по..

публикувано на 11.01.25 в 06:30
Войник от

Батальонът "Азов" ще набира чужденци в редиците си

Украинският батальон "Азов" възнамерява да набира английско говорящи чужденци в редиците си, предава британското издание "Гардиън". Решението им идва в очакване на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Тръмп вероятно ще спре или намали американската военна помощ за Украйна и това ще усложни ситуацията на фронта.  Известният..

публикувано на 11.01.25 в 05:19
Жители на Газа се редят за храна в Хан Юнис.

"Лансет": Загиналите палестинци в Газа са много повече от официалните данни

Броят на загиналите палестинци вследствие на войната в Газа вероятно е значително по-висок от официалните цифри на здравното министерство на Ивицата, управлявано от групировката "Хамас". Това сочи изследване, публикувано в престижния медицински журнал "Лансет" ( The Lancet ) и цитирано от Би Би Си.  Проучването е оглавявано от британски екип и обхваща..

публикувано на 11.01.25 в 04:55
Община Болярово

Проект срещу безводието в Странджанския край

В крайграничната община Болярово и през тази година ще се търси решение на пробемите с безводието и остарялата водопроводна мрежа, информираха от администрацията.  До дни започва мащабен проект в село Мамарчево на стойност близо 9 млн. лева. Засушаването в Странджанския край продължава от няколко години.  Същевременно  лошото състояние на тръбите в..

публикувано на 11.01.25 в 03:32
Изгорели домове след пожарите в Калифорния.

Загиналите при горските пожари в Калифорния вече са 11

Американското здравно министерство обяви извънредно положение за общественото здраве в Калифорния заради опустошителните горски пожари в щата. Жертвите на огнената стихия досега са 11, но президентът Джо Байдън съобщи, че се очаква броят на загиналите да се увеличи.  Американският държавен глава оприличи ситуацията в Калифорния с военна зона, преживяла..

публикувано на 11.01.25 в 03:24

Британците няма да останат без газ през зимата, увери ключова енергийна компания

Компанията "Нешънъл газ" (National Gas), която притежава газопреносната мрежа на Обединеното кралство, успокои изпадналите в паника британци след притеснително изявление на "Сентрика" (Centrica), собственик на "Бритиш газ" (British Gas). От дружеството обявиха по-рано, че страната разполага с газ само за по-малко от седмица поради намаляване на запасите..

публикувано на 11.01.25 в 02:40

Хиляди протестираха в Словакия срещу външната политика за по-тесни връзки с Русия

В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..

публикувано на 10.01.25 в 22:24