Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

160 изявени българи се включват в инициативите по отбелязване на 160-атата годишнина на Алеко Константинов

Снимка: Нов театър НДК

160 изявени българи се включват в инициативите за отбелязване на 160-атата годишнина на Алеко Константинов. Те трябва да напишат по 160  думи за личността, идеите и образите на Щастливеца, а в края на годината техните текстове ще бъдат публикувани във възстановеното списание ЛИК на Българската телеграфна агенция. Инициативата беше обявена днес. В нея ще участват не само литератори, отбеляза авторът на идеята – доц. Йордан Ефтимов – поет, литературовед и литературен критик, защото в краткия си 34-годишен живот Алеко Константинов се е включил и оказал силно въздействие върху развитието на България, включително в политиката, правото, туристическото движение:

„Важно е не просто да припомним с какво той ни е развълнувал, но и с какво може да бъде полезен за съвременната българска ситуация“

За Ефтимов е важно, че Алеко Константинов е сред малцината, чието творчество е фолклоризирано, т.е. ние използваме негови изрази извън всякакъв литературен контекст, приели сме го. За режисьора Николай Гундеров това е видно и от топонимията:

„В малък български град попитах как да стигна до Алеко Константинов. Отговорът беше ,че не може да не видя Алеко Константинов. Прекрасно е ,че присвояваме фамилиарно това име“

Сатирикът Михаил Вешим изтъкна, че се радва, че 160-годишнината се отбелязва, защото си спомня как е била отбелязана 150-атата годишнина – никак. Сега си е поставил за цел да опази паметта на Алеко Константинов:

„Още като го сложиха на банкнотата от 100 лева, аз написах, че не може единственият писател в българската литература безсребреник да бъде поставен на най-голямата банкнота. Бай Ганьо сложи Алеко Константинов в джоба си-в буквалния смисъл на думата“.

Да опазим Алеко от професорите и литературоведите, призова още той.

От Алеко до Алек - писателят Алек Попов. За него Алеко Константинов е сравним с автори като Ярослав Хашек и Бранислав Нушич:

„Това чувство за самокритичност на нашия народ, което много често се бърка с липсата на самочувствие. Според мен е точно обратното. Когато човек има самочувствие, може да бъде ироничен и самокритичен“.

Литературните критици Михаил Неделчев и Алберт Бенбасат настояха колко е важно  Алеко Константинов да се изучава в училище, защото за младите той и неговият образ на бай Ганьо са чужди, но журналистът от БНТ Анна Андреева подчерта:

„Проблемът не е само в това как се изучава Алеко Константинов в училище, а кога се препрочита. Важно е и в други възрасти да се връщаме към неговите текстове. Сега, преди предстоящите избори, е чудесен момент“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Делойт": На всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища

Според последния Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт" на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища, като България е с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европа.  Това дава възможност за голяма печалба от недвижими имоти в страната ни, отбелязват експерти...

публикувано на 29.09.24 в 17:09

С детски карнавал завърши Празникът на плодородието в Кюстендил

С детски карнавал с участието на над 200 малчугани от 6-те ОДЗ-та приключи тридневният Празник на плодородието, органииран от Общината в Кюстендил и Института по земеделие край града. Заради лошото време програмата беше преместена в залата на Общинския театър. Третият ден от Празника на плодородието беше посветен специално на децата, за..

публикувано на 29.09.24 в 17:08

Десет улици във врачанския квартал "Бистрец" са подготвени за асфалтиране

Десет улици във врачанския квартал "Бистрец" вече са подготвени за асфалтиране, съобщиха от Община Враца. В квартала се изпълнява мащабна програма за обновяване на инфраструктурата, която беше разрушена от водния цикъл и поройни наводнения. Следващата седмица във врачанския квартал "Бистрец" ще бъдат асфалтирани десет улици. Освен..

публикувано на 29.09.24 в 15:41
Силвио Берлускони в Сената в Рим, октомври 2022 г.

В Италия почетоха Силвио Берлускони с филателно издание

В Италия издадоха възпоменателна пощенска марка за политика и предприемач Силвио Берлускони, който 4 пъти е бил премиер на страната.  Филателното издание излиза на рождения му ден -  29 септември. Пощенката марка, посветена на Берлускони, е с тираж над 350 000 броя и с цена от 1,25 евро.  Дело е на Филателния център към Държавния печатарски институт и..

публикувано на 29.09.24 в 15:27
Служебният министър-председател Димитър Главчев

Правителството ще евакуира поетапно българите от Ливан

Правителството ще евакуира поетапно българите от Ливан, съобщава правителствената пресслужба след свиканата от премиера Димитър Главчев среща с представители на ресорни институции. Започва подготовката за евакуация по въздух на българските граждани, заявили желание да напуснат близкоизточната страна. Паралелно се разглеждат възможностите и за други..

публикувано на 29.09.24 в 15:11

Засилен интерес към безплатните кардиологични прегледи в Бургас

При засилен интерес премина инициативата на сдружение "Младите лекари“ за безплатни кардиологични прегледи в Бургас. Инициативата е по повод Световния ден на сърцето и се проведе на открито до Експозиционен център "Флора“. Под мотото "С любов за моето сърце" лекари кардиолози, пулмолози и ендокринолози даваха консултации на възрастни и на млади..

публикувано на 29.09.24 в 14:42
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Новите технологии да се вкарват разумно, а не на основата на идеология

Новите технологии да се вкарват разумно,  а не на основата на идеология. За това призова в ефира на БНР Кузман Илиев, икономически експерт и председател на неправителствената организация "България може".  "Има икономически изгоден начин да бъдат внедрени.  Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – да се извеждат от..

публикувано на 29.09.24 в 14:15