Това коментира пред БНР председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков преди кръгла маса на тема "Въглищата и зеленият преход – новите реалности и предизвикателствата за България" в Стара Загора.
Безспорно в Плана за възстановяване и устойчивост горещият картоф са въглищата, но там има заложени и мегаломански проекти, които трябва да се ревизират, подчерта експертът в предаването "Хоризонт до обед".
"Този мач сме го играли вече с АЕЦ "Козлодуй", преди присъединяването към ЕС, подчерта Нейков относно тезата за обезателното запазване на въглищното производство у нас.
"Големият пропуск се нарича пазар. В момента въглищата са във възход, но пазарът се развива много бързо, появяват се нови технологии. Има изключително силен натиск за присъединяване на нови, възобновяеми енергийни мощности към електроенергийните мрежи. Темата за въглищата освен през емоционалния и социалния аспект, трябва да бъде погледната много сериозно през икономическия аспект. Трябва да се мисли стратегически и напред."
Трябва да се сложи по-голям ред и по отношение на отчетността на средствата – независимо дали става дума за европейски или национални средства, заяви Славчо Нейков. Според него "все още има едни поне 6,5 милиарда лева пари на българския данъкоплатец, които не са отчетени".
"Става дума за парите, изхарчени за двата реактора, които стоят под найлоните някъде в Белене, става въпрос за трите милиарда, изхарчени за това, което някои наричат "Балкански поток", "Български поток", част от "Турски поток" и т.н., и става въпрос за едни 2 милиарда за енергийна ефективност."
"Енергийният сектор, може би поради огромните суми, които минават през него, естествено е в центъра на вниманието в това отношение, а сега и с появата на няколко имена, които са свързани с енергийния сектор, това усещане за необходимост от повече прозрачност се засилва", допълни Нейков.
"Ако има катаклизъм, на кого ще разчитаме? На добрите стари въглища. Трябва да си осигурим и след 2038-а година достъп до находището. Локална или регионална катастрофа – трябва да имаме готовност и тази готовност се осланя на това, което имаме, а не на това, което нямаме."
Синдикатите ще участват в процеса по предоговаряне на ПВУ, потвърди Загоров.
Около 100-тина хиляди души са заети във въглищната индустрия в региона, гласят данните на синдикатите.
Говори се за инвестиционни проекти, които ще осигурят четири пъти повече работни места, но ние нямаме толкова хора, предупреди Александър Загоров. По думите му няма как подобни инвестиционни намерения да бъдат покрити с работна сила.
"Имаме огромни проблеми със социалните измерения. Държавата в момента е заръчала на Министерството на енергетиката да направи оценка на компетенциите на работната сила и това е единствената социална мярка, която се предвижда в териториалните планове. Няма никаква обосновка, нито има оценка на въздействието от социална гледна точка на Плана за възстановяване, на териториалните планове…"
"Мините са национално богатство. България, ако няма енергийна сигурност, няма да има и национална сигурност и суверенитет", категоричен е синдикалистът.
Според него политиците са много напрегнати на тема "Марица Изток", но са единици сред тях онези, които разбират за какво става дума и са компетентни.
Чуйте двете гледни точки в звуковите файлове.От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша". "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..