Това коментира пред БНР председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков преди кръгла маса на тема "Въглищата и зеленият преход – новите реалности и предизвикателствата за България" в Стара Загора.
Безспорно в Плана за възстановяване и устойчивост горещият картоф са въглищата, но там има заложени и мегаломански проекти, които трябва да се ревизират, подчерта експертът в предаването "Хоризонт до обед".
"Този мач сме го играли вече с АЕЦ "Козлодуй", преди присъединяването към ЕС, подчерта Нейков относно тезата за обезателното запазване на въглищното производство у нас.
"Големият пропуск се нарича пазар. В момента въглищата са във възход, но пазарът се развива много бързо, появяват се нови технологии. Има изключително силен натиск за присъединяване на нови, възобновяеми енергийни мощности към електроенергийните мрежи. Темата за въглищата освен през емоционалния и социалния аспект, трябва да бъде погледната много сериозно през икономическия аспект. Трябва да се мисли стратегически и напред."
Трябва да се сложи по-голям ред и по отношение на отчетността на средствата – независимо дали става дума за европейски или национални средства, заяви Славчо Нейков. Според него "все още има едни поне 6,5 милиарда лева пари на българския данъкоплатец, които не са отчетени".
"Става дума за парите, изхарчени за двата реактора, които стоят под найлоните някъде в Белене, става въпрос за трите милиарда, изхарчени за това, което някои наричат "Балкански поток", "Български поток", част от "Турски поток" и т.н., и става въпрос за едни 2 милиарда за енергийна ефективност."
"Енергийният сектор, може би поради огромните суми, които минават през него, естествено е в центъра на вниманието в това отношение, а сега и с появата на няколко имена, които са свързани с енергийния сектор, това усещане за необходимост от повече прозрачност се засилва", допълни Нейков.
"Ако има катаклизъм, на кого ще разчитаме? На добрите стари въглища. Трябва да си осигурим и след 2038-а година достъп до находището. Локална или регионална катастрофа – трябва да имаме готовност и тази готовност се осланя на това, което имаме, а не на това, което нямаме."
Синдикатите ще участват в процеса по предоговаряне на ПВУ, потвърди Загоров.
Около 100-тина хиляди души са заети във въглищната индустрия в региона, гласят данните на синдикатите.
Говори се за инвестиционни проекти, които ще осигурят четири пъти повече работни места, но ние нямаме толкова хора, предупреди Александър Загоров. По думите му няма как подобни инвестиционни намерения да бъдат покрити с работна сила.
"Имаме огромни проблеми със социалните измерения. Държавата в момента е заръчала на Министерството на енергетиката да направи оценка на компетенциите на работната сила и това е единствената социална мярка, която се предвижда в териториалните планове. Няма никаква обосновка, нито има оценка на въздействието от социална гледна точка на Плана за възстановяване, на териториалните планове…"
"Мините са национално богатство. България, ако няма енергийна сигурност, няма да има и национална сигурност и суверенитет", категоричен е синдикалистът.
Според него политиците са много напрегнати на тема "Марица Изток", но са единици сред тях онези, които разбират за какво става дума и са компетентни.
Чуйте двете гледни точки в звуковите файлове.Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..