Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Има пряка връзка между руското влияние в ядрената енергетика на ЕС и втората част на списъка „Магнитски“

Христо Казанджиев: Анонсирането на „Александруполис-Бургас“ е по-скоро пиар акция

"Това не реалистичен подход към решаване на енергийните проблеми"

Христо Казанджиев
Снимка: Иван Русланов

Има пряка връзка между руското влияние в ядрената енергетика на ЕС и втората част на списъка „Магнитски“. Това посочи пред БНР Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум.

Чрез тези доставки на ядрено гориво се осъществява сериозна корупционна схема за въздействие върху българските политици. Това е илюстрация за инструментариума на Русия за корумпиране на ръководни икономически и политически кадри в страните, с които има икономически отношения“.

Днес България и Гърция се договориха да проучат възможността за строеж на петролопровод от гръцкия град Александруполис до Бургас. Споразумението бе подписано от енергийните министри на двете държави при посещението на президента Румен Радев в Атина. 

„Странно е да се възстанови работата по един такъв проект. Той би обслужил само „Нефтохим-Бургас“. Рафинерията е собственост на „Лукойл“. Това е неоправдано изразходване на огромни публични средства. Анонсирането на този проект отново е по-скоро пиар акция, отколкото реалистичен подход към решаване на енергийните проблеми на България“, посочи Казанджиев.

Десетки години „Лукойл Нефтохим“ работи с петрол от целия свят, обясни той.

„Доставя се с танкери през Босфора. Едно пренастройване на транспортните маршрути за доставка до „Нефтохим“ не представлява проблем. България би могла да намери технически приложими решения за доставка на необходимия петрол. През Черно море минава петрол, който се доставя от Казахстан“.

Казанджиев обясни ,че представителите на редица политически партии злоупотребяват със съществуващите данни и перспективи за намиране на големи газови находища в българската акватория на Черно море.

„Фактите показват, че тези възможности са крайно ограничени. България може да се обърне към възможностите за добив на природен газ на сушата. Съществуват такива, но трябва да се вземат някои непопулярни решения“.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Христо Казанджиев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00