Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 11 дни в Турция медиците от ВМА се прибраха у дома

Самолет "Спартан" излетя с хуманитарна помощ за Сирия, върна и медици, помагали в Турция

Хуманитарната помощ от България пътува за Сирия през Ливан

| обновено на 16.02.23 в 23:21
Снимка: БГНЕС

Военният самолет "Спартан", който достави в Бейрут хуманитарна помощ за пострадалите от земетресението в Сирия, на връщане кацна в Адана, за да прибере екипа от лекари от Военномедицинската академия, които от 6 февруари са в засегнатия от земетресението район в Турция. Самолетът се завърна тези вечер в София.

Снимка: ВМА

Тази сутрин България изпрати със "Спартан"-а хуманитарна помощ на Сирия. Самолетът кацна в Ливан, откъдето помощта ще бъде придвижена със сухоземен транспорт до Сирия.

"Задействахме Механизма за гражданска защита чрез Европейската комисия и вчера получихме потвърждение от сирийската страна, което беше условие за изпращане на помощта", съобщи вътрешният министър Иван Демерджиев. Той уточни, че още на 8 февруари е разговарял с еврокомисаря за управление при кризи Янез Ленарчич:  "С него уточнихме, че страната ни иска да подпомогне освен Турция, което вече беше факт, и Сирия. Трудностите идваха от това, че нямахме комуникация нито със сирийското правителство, нито с тази част от държавата, която не се контролира от правителство".

"След изясняване на възможностите за осигуряване на помощ бе задействан Механизмът, а през вчерашния ден - получено потвърждение от сирийската страна". 

"Действията на място се контролират от БЧК и от международните организации на Червения кръст, които са поели ангажимент помощта да се придвижи до Бейрут и да стигне до нуждаещите се", поясни Демерджиев. 

Самолетът беше натоварен основно с палатки, одеяла и спални комплекти.  

По-късно днес самолетът прелетя от Бейрут до Адана, Турция, за да прибере екипите от Военномедицинска академия – София, които от 6 февруари са в засегнатия от земетресението район в Турция. В продължение на десет дни майор д-р Цветан Станимиров, капитан д-р Синан Емин, старшина Мария Борисова и младши сержант Илия Деков от състава на Модулните военномедицински формирования за осигуряване на медицинска помощ при бедствия, аварии и катастрофи заедно с местните спасители търсеха оцелели под руините и оказваха помощ на пострадалите.

За 11-дневната си мисия разказаха майор д-р Цветан Станимиров и старшина Мария Борисова.

"Помощта, която ние оказахме, беше на живи хора, извън разрушенията, пострадали от различно естество. От самите разрушени сгради не успяхме да извадим живи хора. Първоначално ние бяхме в град Адана, тава беше, така да го кажа, подготовка за това, което ни очаква. Там имаше единични разрушени сгради само в един голям район на града. В последствие стигнахме в град Хатай, където реално видяхме един апокалипсис. Реално целият град е унищожен", каза Цветан Станимиров. 

"Мъка, трагедия, мъка и надежда в очите на хората,...невероятно е чувството, чакат да видят какво се случва с близките. От всички части на Турция се бяха стекли близки, които седят до руините на сградата, молят спасителите и се надяват да излезе жив техният близък", сподели Мария Борисова. 


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на тази година няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение Русия и това е било необходимо да се..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56

МОН предлага учещите за медсестри да не плащат такси

Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси.  Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане.  Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..

публикувано на 24.02.25 в 16:46
Доц. Емил Цветанов

За хилядолетните традиции в лозарството и винарството в област Плевен

Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..

публикувано на 24.02.25 в 16:40