През този месец отбелязваме 140-годишнината от рождението на изтъкнатия цигулков педагог и музикален деец Никола Абаджиев. Цяло поколение наши известни цигулари са негови ученици, а той подготви за световна кариера и своя син - гениалния български цигулар Васко Абаджиев.
Никола Абаджиев е роден на 14 февруари 1883 г. в Русе. Произхожда от стара фамилия - дядо му бил известен търговец на аби, а стоката му се продавала чак до Цариград и оттам е дошло фамилното име - Абаджиеви. Баща му е съдия.
Първият учител по цигулка на Никола Абаджиев е известният композитор Петко Наумов. От 1901 г. учи в Консерваторията в Брюксел - цигулка при професор Томсон, теоретични дисциплини - при Жилсон. По-късно, през 1914 г., специализира в Берлин при прочутия Анри Марто.
От 1928 г. Абаджиев е преподавател по цигулка в Музикалната академия, още следващата година става професор. Между 1931/1933 г. е директор на Академията, като допринася много за укрепването на тази музикална институция - налага като традиция музикалните прояви на студентите - в продукции и годишни концерти.
Негови ученици са Васил Чернаев - един от големите наши концертиращи цигулари в средата на миналия век, Васил Лолов - впоследствие изтъкнат диригент, Стоян Стоянов Иванов и др. Никола Абаджиев подготвя и учебни помагала за начинаещите цигулари - издава Школа за цигулка.
Никола Абаджиев е известен и с работата си като пропагандатор на музикалното изкуство - изнася огромно количество сказки из цяла България, често с тях придружава концертите на своя син. Пише статии по различни музикално-теоретични въпроси, които се публикуват в нашата и чуждестранната преса. И още - основава и работи като редактор и преводач в библиотека “Музика“ - от 1925 г. издава отделни книжки с биографии на големи музиканти, като Моцарт, Паганини, Бетовен, Вагнер, и за някои от тяхните творби, а това са преводи от популярни книги на известни гелмански музиковеди.
Никола Абаджиев умираа на 9 семтември 1941 г. За съжаление във фонда на БНР няма нито изказвания, нито изпълнения на този изтъкнат наш музикант. В Златния фонд се пазят само изключително ценните записи на неговия син Васко Абаджиев.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..