"Предишния път, когато Путин пристигна в Минск, през декември миналата година, също имаше много спекулации, че най-накрая кремълският владетел ще притисне по-малкия си брат Лукашенко и ще го принуди да се включи с войските си във войната. Сега тези спекулации се повтарят. Във всички случаи обаче за каквото и да се договорят в този смисъл Путин и Лукашенко при закрити врата, те няма да го съобщят пред широката публика.
Сега разузнаването разполага с такива технологии, че с помощта на спътник например могат да бъдат преброени палатките на полигоните в Беларус. Украинското и западното разузнаване много добре знаят колко руски войници има в момента в Беларус - около 11 хиляди. Това не е достатъчно за ефективно настъпление срещу Украйна. Преди година от територията на Беларус към Киев тръгнаха по различни данни между 35 и 40 хиляди. Сега украинците са по-добре подготвени да отразят евентуален удар от север и ще са необходими поне 60 хиляди души, както твърдят военните експерти.
Сега няма такъв брой войници - 10-11 хиляди руснаци и то неотдавна мобилизирани, които се подготвят на беларуските полигони. Те все още не са готови да воюват. По данни на експертите беларуските боеспособни подразделения наброяват около 12 хиляди души. Можем достатъчно уверено да твърдим, че утре или след седмица от територията на Беларус няма да има нападение срещу Украйна. Ако наистина започне да се готви такава операция, западните и украинското разузнаване ще я проследят внимателно."
Ден преди да дойде в Москва за срещата си с Путин Лукашенко даде пресконференция пред тесен кръг чуждестранни журналисти, на която направи някои гръмки изявления. Предложи войната да бъде прекратена и дори покани президента на Съединените щати Джо Байдън в Минск, където да се срещне с руския си колега Владимир Путин. Вие публикувахте статия на тази тема, която озаглавихте "Лукашенко иска да стане гълъб на мира, но с руско ядрено оръжие". Какво цели всъщност беларуският лидер?
"Тези изявления показват, че Лукашенко изпитва носталгия по времето, когато можеше да се представя за миротворец, да получава геополитически дивиденти и да подобрява отношенията си със Запада. През 2014 г. например той се дистанцира от руското анексиране на Крим. Но сега не може да влезе втори път в същата река, защото е много по-зависим от Кремъл.
В рубикон се превърнаха събитията през 2020 г. - масовите протести против фалшифицирането на президентските избори в Беларус. След това Лукашенко беше принуден да търси подкрепа от Путин за сметка на засилването на зависимостта на Беларус от Русия. Полето за маневриране на Лукашенко се стесни, въпреки че той се чувства неуютно в ролята на агресор.
От една страна той трябва да се представя за най-близкия съюзник на Кремъл, за да продължи да получава от него икономически преференции. От друга разбира, че е въвлечен в авантюра, която може да свърши лошо. Затова се старае, доколкото е възможно, да не затъва до гуша в тази авантюра, т.е. да не изпраща войниците си на война. Лукашенко, разбира се, не иска, но ако си представим ситуация, при която Путин постави въпроса ребром и каже "Саша, трябва ми помощта ти", много ще му е трудно да се измъкне."
И все пак възможно ли е в определен момент, при определено стечение на обстоятелствата, Александър Лукашенко да скочи в последния момент от влака, чийто машинист е Владимир Путин?
"Макар че Лукашенко често разсъждава за славянското братство, за общите исторически корени и т.н., всъщност той мисли само как да запази властта си. За него най-важното не е да остане предан на Москва, а да си остане самодържец в Беларус. Ако си представим развитие на събитията, при което украинците действително победят и отблъснат Русия до границите от 1991 г., в самата Русия започнат междуособици, както неведнъж е ставало в миналото, тогава ще се появи удобен момент за скачане от влака или за отплуване по-надалеч от потъващия руски "Титаник".
Знаейки колко хитър е Лукашенко, мога да прогнозирам, че в такава ситуация ще прояви гъвкавост. Няма съмнение, че ще се бори до последно. Той е изключително властолюбив и вече почти 30 години прави чудеса в стремежа си към политическо оцеляване. В този смисъл вероятно тепърва ни очакват интересни сюжети."
Какви са въпросителните около учредяването на трибунал за престъпления срещу мира в Украйна?
В статията, за която вече стана дума, пишете, че Минск и Киев водят собствена задкулисна игра. Какво ви кара да мислите така?
"Виждаме, че украинските власти водят много прагматична политика. Целта им е в никакъв случай да не допуснат откриването на северен фронт. Затова се стараят някак си да омайват Лукашенко и да не го дразнят, за да не се включи с войските си в тази така наречена "специална военна операция". И ако е възможно да се разбере с Путин от територията на Беларус изобщо да не се нанасят удари по Украйна. Защото Лукашенко разбира, че това не е в негов интерес и че засилва вината му на съучастник в агресията. И макар че плановете на Европа да създаде някакъв специален трибунал в Хага засега да изглеждат доста мъгляво, мисля, че все пак подобна перспектива го тревожи.
Ако за Путин, както изглежда, морето е до колене, то Лукашенко е по-хитър и повече мисли за собствените си перспективи. Честно казано, за разлика от Путин той няма никакви имперски амбиции. За него е достатъчно да бъде самодържец на собствената си относително малка територия. Затова всъщност интересите на Путин и Лукашенко не съвпадат. Лукашенко всячески бяга от участие във войната и неслучайно подчертава ролята си на миротворец.
Друг е въпросът, че Европа и Западът като цяло гледат на него като на марионетка на Путин и не виждат в негово лице сериозен самостоятелен играч, с когото могат да се договарят. В Киев също някои казват, че Лукашенко е марионетка и че Беларус е окупирана от Русия. В същото време виждаме, че не отзовават посланика си от Минск. Освен това стана известно, че Украйна лобира за изключването на Беларус от санкционните пакети. И наистина приеха няколко пакета санкции срещу Русия, в които не включиха Беларус. Изтече информация, че украинската страна даже е предложила на Лукашенко някакъв таен пакт за ненападение.
Има още един момент, който предизвиква по-скоро усмивка и той е, че президентът на Украйна Зеленски упорито избягва срещи с лидера на беларуската демократична опозиция Светлана Тихановска. Смята се, че целта е да не бъде дразнен Лукашенко. Това изглежда малко наивно, защото въпросът за участието или неучастието във войната зависи от волята на Путин, а не от това дали Зеленски ще се срещне с Тихановска."
Тази седмица Александър Лукашенко се срещна в Минск с новия секретар на Организацията на договора за колективна сигурност ИмангалиТасмагамбетов. Лукашенко заяви, че в скоро време останалите членове на организацията, т.е. Армения, Казахстан, Киргизия и Таджикистан, трябва да се определят на коя страна са в конфликта в Украйна. Това просто реторика ли е, или беларуският лидер наистина вярва в консолидирането на военния съюз?
"Мисля, че Лукашенко повтаря тези свои призиви донякъде по инерция, без да се надява на консолидиране на страните от Организацията на договора за колективна сигурност, защото всеки дърпа чергата към себе си. Вероятно на екзистенциално равнище му е неприятно да са само двамата с Путин срещу 50-те държави, които подкрепят Киев, дават му оръжие и въвеждат санкции срещу Русия и Беларус. Мисля, че и този път призивът му ще увисне във въздуха. А и самият Лукашенко, както вече казах, е верен съюзник на Русия по-скоро на думи и не се "натиска" особено да воюва.
По всичко личи, че един от аргументите, които Лукашенко споделя с Путин при разговорите им на четири очи е, че ако изпрати войниците си в украинската месомелачка, там веднага ще ги направят на кайма. А коварното чудовище НАТО дрънка оръжие на западните ни граници. Поляците вече готвят нападение в гръб, литовците също са агресивни. Затова по-добре да държа войските си на западната граница, за да не могат проклетите натовци да ударят в гръб руските братя. Така разсъждава Лукашенко и неведнъж е заявявал това и публично. Мисля, че Путин приема донякъде тези аргументи. Версията, че чак толкова извива ръцете на Лукашенко и иска от него беларуските войски да се включат във войната не ми изглежда много убедителна."
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..