Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Митев: Левски не мечтае за такава България, в каквато сме затънали в злободневието си

"Всяка година датата 18 февруари носи със себе си много знаци. На първо място е паметта за саможертвата на Апостола. Но по-важно е да се опитаме да разкодираме и да запомним какво Васил Левски ни е завещал - мечтите за България". 

Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев. 

И подчерта колко е важно всеки от нас през цялата година да измерва собствените си дела с аршина на Апостола

"150 години след неговата гибел ние продължаваме да се лутаме, търсейки онзи вариант, в който България наистина ще бъде равна на другите европейски държави. Онова, което Левски искаше за своите сънародници, беше свобода на словото, на печата, на вероизповеданията, равенство на всички пред закона. Къде е равенството? Къде са тези управници, които се опитват да реализират тези завети на Левски? Разговорът за Левски не трябва да бъде воден два пъти в годината, а всеки ден". 

В предаването "Неделя 150" историкът допълни, че много неща не се знаят за Апостола, тъй като значителна част от живота му е преминала в условия на конспиративност и нелегалност

"Затова няма автентични и богати свидетелства за това как е преминал животът му. За мен Левски винаги ще остане велик с мечтите си за България. Когато не мечтаеш за свободна, силна, единна България, няма как да искаш да помогнеш на отечеството си. Откривам в него онези качества, които го правят безспорен политик. Той има лични качества, които са в основата на харизмата, с която печели обикновените хора. Той мечтае за една друга България, не за тази, в която сме затънали в злободневието си. Нямаме самочувствието, за което Левски е мечтал, за да бъдем равни на другите европейски народи. Лъжата, с която сме заобиколени от избори до избори, убива желанието за промяна". 

По думите му 150 години след смъртта на Васил Левски не сме научили урока, че не трябва да чакаме някой да ни поднесе на тепсия това, което искаме, а трябва сами да си го поднесем

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Пламен Митев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13