Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цветков: Крайно време е да се уреди конституционно независимостта на Сметната палата

Цветан Цветков
Снимка: Иван Русланов, БНР

Несъстоятелни са обвиненията към Сметната палата за неефективен контрол на финансирането на политическите партии. Това заяви пред БНР Цветан Цветков - бивш председател на Сметната палата. 

Изпълнявали сме отговорно нашите служебни задължения за контрол, категоричен бе той. По думите му когато е било установявано нарушение на изборното законодатество, виновните са били санкционирани. А когато сме констатирали случаи със съмнение за престъпление, сме сезирали прокуратурата, добави Цветков.

"Силно се надявам следващият парламент да има политическата воля да вземе тези важни решения за българското общество и да гарантира независимостта на Сметната палата - конституционно да гарантира независимостта й, а също така и финансовата независимост. За финансовата независимост се налагат няколко изменения и допълнения, промени в Закона за публичните финанси - не е толкова сложно. Няколко парламента, които бяха сезирани от нас, не предприеха тези решителни действия и затова бяхме свидетели на това, което се случи с мен и бях освободен по един незаконосъобразен начин. Не само незаконосъобразен, но и Конституцията беше поругана. Крайно време е да се уреди конституционно независимостта на Сметната палата, за да не може следващите председатели на Сметната палата да бъдат изложени на този риск и на тази съдба, която аз имах като председател - да си тръгнат по този начин. Това е рекорд в историята не само на България, може би и в света - в рамките на 4 часа председател на върховна одитна институция беше освободен", коментира бившият председател на Сметната палата в интервю за предаването "Преди всички".

Според него новите декларации искат прекалено много информация и е много вероятно да откажат дарителите на нови участници в предизборните кампании, които нямат акумулирани средства от държавна субсидия или членски внос и които ще разчитат основно на приходите от дарения. С част от тази информация се съмнявам дали дарителят разполага с нея, добави той.

Относно правилата за дарения към партиите Цветан Цветков посочи, че не са засичали сериозни разминавания или нарушения

"Освен физически лица извън предизборните формации, извън участниците в изборите, дарения могат да се правят и от участници в предизборните кампании, кандидати за народни представители, за кметове, за общиснки съветници. Те могат да влагат свои средства в тези кампании. Те по същия начин декларират произхода на тези средства, трите имена и размера на дарението", отбеляза той.

Даренията са пренебрежително малък относителен дял от общия размер на средствата, които използва един участник в изборите, смята Цветков. По думите му за партиите размерът на дарението е около 12%, а за коалиция - 21-22%. В една кампания участницте разчитат основно на собствени средства, каза той. 

Цветков подчерта, че в Изборния кодекс няма крайна дата за финансирането на предизборната кампания. Изборният кодекс позволява участници в изборите да продължават да получават дарения и след като са минали изборите, обясни той и добави, че са имали предложение към НС - да се определи крайна дата за финансиране на предизборната кампания. "Не знам защо не искат да въведат такава крайна дата".

Предлагали сме също да се уреди начина на съществуването и функционирането на инициативните комитети, припомни също бившият председател на Сметната палата: 

"Те се създават само за участие в предизборните кампании за определени избори, след това те се разтурват. Ние като Сметна палата сме срещали сериозни затруднения относно контрола върху тях". 

Той даде пример: "Инициативен комитет приключва предизборната кампания, той отчита към нас неразплатени плащания към различни доставчици. Кампанията е приключитела, те нямат средства да се разплатят с тези доставчици, изтича срокът на погасителната давност, който е 5 години и след това се явява, че тези неразплатени плащания се явяват скрита форма на дарения и то от юридически лица".

Третото предложение през годините е за детайлизиране на необходимите разходи на политическите партии. Те също могат да правят дарение - с пари от държавната субсидия, обясни Цветков. По думите му те са искали да се определи на какви разходи има право една политическа партия. 

Тези неща не намират решение в новите образци на декларациите, изказа мнението си той. Според него не се налага да се променят образците на деклрациите, защото правната рамка не е променена. Вероятно новите образци има някаква връзка със скандала NEXO, добави той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20