Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Влади Калинов: В България сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да са устойчиви на земетръс

Арх. Влади Калинов
Снимка: Таня Милушева

Може да сме относително спокойни, защото живеем в сгради, проектирани по съвременни норми. това обясни пред БНР арх. Влади Калинов, бивш началник  на Дирекция „Контрол на строителството“ в Столична община и на „Национален строителен контрол“.
"Има огромна разлика със сградите в Турция. В България доста сериозно е затегнат контролът при проектиране на сградите, за да бъдат устойчиви на земетръс.  Нормите са променяни доста пъти. След земетресението във Вранча е направена първата сериозна корекция и са завишени изискванията". 

Трябва обаче да се поучим от това, което се случи в Турция, посочи той.

„Основният проблем от това, което видях в репортажите е, че сградите са пострадали заради зле проектирани партерни нива и лошо изработена конструкция“. 

Преобразуването на партерните нива и смяната на предназначението, което е свързано със строително-монтажни работи, би трябвало да е става след консултация с инженер-конструктор, който да изчисли колко от стените да се премахнат, обясни арх. Калинов.

„Може да има проблем в случаите, при които е допуснато незаконно строителство. Отговорността трябва да е на етажната собственост. Да не забравяме и отговорността на всеки отделен човек. Когато тръгнеш да правиш преустройство, без да си попитал инженер-конструктор до каква степен може да има намеса в конструктивната система на сградата, тогава се получават проблеми. Те стават, когато сграда е без скелетно-стоманобетонна конструкция“.

Ние не сме позволявали никъде да се случи това нещо, но Общината не е вездесъща, заяви той.

„Има сигнали, които задължително се проверяват“. 

Архитект Калинов напомни ,че е важно да не се правят формално техническите паспорти.

„Колкото повече завишаваме изискванията към всички участници в строителния процес, толкова по-добър продукт ще получим. Носим отговорност. Трябва да се направи и сериозна методика за проверка на техническите паспорти, която да даде гаранции за това, което сме получили“. 

Той обясни още, че основният проблем при пътните съоръжения е  затрудненията, които изпитва държавата при извършването на ремонти по поддръжката им в срока, който е предвиден. 

Проф. д-р Светослав Симеонов, бивш директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, обясни в предаването "Хоризонт до обед“, че през 2007-8 г. у нас е разработен мащабен проект за възприемане на европейските противоземетръсни норми.

„Бяха разработени 7 национални приложения, които отразяват спецификата на сеизмичността у нас, начинът на строителство и т.н“. 

През 2014-5 година е разработена методика за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск в България, посочи той.

„Целта беше да се разработи единна методика, която да е задължителна за приложение, за да има съпоставимост на резултатите“.

През 2017-8 е разработен още един мащабен проект за оценка на сеизмичния риск, посочи проф. Симеонов.

По европейска директива България трябва да направи оценка за сеизмичния риск на територията на цялата страна, напомни той.

„За съжаление, този процес все още не е стартирал. Това е мащабна работа. Има 5700 населени места“.

Цялото интервю на Таня Милушева с арх. Влади Калинова и проф. Светослав Симеонов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес Лондон на голяма конференция, в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25

Сняг до 18 см в Монтанско

Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..

публикувано на 17.02.25 в 11:20
Снимката е илюстративна.

Катастрофа затвори временно пътя Перник - София през Владая

Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи  директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...

публикувано на 17.02.25 в 11:10
Посланиците на Франция и Германия у нас Н. Пр. Жоел Мейер и Н. Пр. Ирене Планк

Германия и Франция в пукнатините на трансатлантическите отношения

След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...

публикувано на 17.02.25 в 11:10

Кандидатите на ПП-ДБ и на "Възраждане" отиват на балотаж в село Петърница

Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..

публикувано на 17.02.25 в 11:04

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция.  Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...

публикувано на 17.02.25 в 10:38