Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миряна Сирийски: Дневната грижа, изоставена от всички останали услуги, се превръща в детска градина

Парадоксално: Националната карта на социалните услуги ще ги ограничи. 100 НПО и общини искат ревизия

Законът за социалните услуги залага списък от 10 услуги, в които трябва да се транформират съществуващите сега

Снимка: БНР

Националната карта на социалните услуги ще доведе до ограничаване на капацитета им. За това предупреждават неправителствени организации, които възразяват срещу методиката. За целта 100 организации и общини са адресирали общо писмо, с което искат ревизиране на заложените изисквания.

Вместо да улеснява предоставянето на услугите, националната карта може да се окаже неефективна и подвеждаща, потвърди в интервю за БНР Марияна Сирийски от "Светът на Мария". Организацията подпомага лица с интелектуални затруднения.

Законът за социалните услуги цели да улесни достъпа до индивидуализирана подкрепа, обясни тя.

Самият закон залага списък от 10 социални услуги, като се изисква трансформирането на съществуващите услуги до тези 10, а това трансформиране е сложно, посочи Сирийски.

По думите ѝ целта на тази трансформация е съществуващите услуги да станат още по-достъпни, още по-ефективни и да предоставят комплексна подкрепа.

Снимка: www.mariasworld.org

"Един човек идва при нас в дневния център и той има нужда от дневна грижа, да прекара смислено деня си в развитийни дейности. Той има нужда обаче и от терапия – специализирани занимания, има нужда и от рехабилитация на свои затруднения, има нужда от обучение в различни дейности за независим живот, има нужда от подкрепа за трудови умения. Този принцип, който сега е заложен в методиката, ограничава нас като доставчик да предоставяме само една от тези пет - дневна грижа, а останалите услуги за подкрепа да ги спрем, което е нелепо", коментира Миряна Сирийски в предаването "Хоризонт до обед".

Дневната грижа, оставена сама и изоставена от всички останали услуги, се превръща в детска градина, категорична е тя.

Снимка: Кети Тренчева, БНР

"Хората са личности. Независимо от естеството на проблема им, не можеш да кажеш – аз ще реша този проблем само с едно-единствено средство. (…) Всички очакваме, че системите, които ползваме, подхождат към човека като личност. Не можем с административни действия, на ниво методика за планиране, да ограничим за десет години – тази методика се приема за 10 години напред, да ограничим така разпространението на социалните услуги в страната, че да не бъде възможно хората да ползват тази комплексна подкрепа!"

Неправителствените организации, подписали писмото с настояване методиката да се промени, очакват въпросът да бъде обсъден на среща на Националното сдружение на общините в четвъртък и петък, а следващата седмица да поканят и тях.

Миряна Сирийски  Снимка: Ирина Недева

Цялото интервю с Миряна Сирийски чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04