Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емануела Фролошка: Ако не бъде поддържан, всеки асансьор може да бъде опасен

Снимка: Радио ВИДИН/Архив

Инцидентът в София, при който мъж загина, падайки в шахта на строителен обект, попада в категорията на трудово-правните отношения. Не е сред инцидентите, които касаят пострадали хора при функциониращи съоръжения.

Това обясни пред БНР Емануела Фролошка, учредител и изпълнителен директор на фондация "Асансьорна безопасност", самата тя пострадала при инцидент с асансьор преди години.

Относно огласените от Българската асансьорна асоциация данни, че 70 на сто от асансьорите на жилищните сгради у нас са опасни, Емануела Фролошка коментира:

"Кой е източникът на тези статистически данни? Въз основа на какви проучвания са изведени тези данни? Ние трябва да имаме информация за сградния фонд в страната. Въз основа на информация за сградния фонд трябва да бъде проучено какъв е действителният брой на съоръженията, които функционират, тези съоръжения кога са били произведени и да влезем в конкретика – по кои критерии, заложени в наредби и стандарти, тези асансьори могат да бъдат посочени като действително опасни? България дори не разполага с регистър на жилищните сгради."

Снимка: БГНЕС

Всеки асансьор, независимо дали е стар или нов, ако не бъде поддържан, може да бъде опасен, подчерта Фролошка.

"Множество етажни собствености, при дадени предписания, често сменят основни елементи – повдигателен механизъм, релсов път, носещи въжета, което на практика обновява самото съоръжение. Друг е въпросът дали това се прави по регламентиран ред, дали са спазени изискванията за заверени проекти за тези ремонти и преустройства", коментира Емануела Фролошка. По думите ѝ има например данни, че се поставят и въжета втора употреба.

Опасни са онези съоръжения, които не преминават през технически прегледи и функционални проверки. Техническите прегледи по нормативна уредба са ежегодни, както е при автомобилите, посочи тя.

Асансьорите са съоръжения с повишена опасност – те нямат "спирачки, волан, скоростен лост", заяви Емануела Фролошка в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30